5 najdroższych budynków na świecie

Porozrzucane po całym świecie. Stworzone głównie po to, aby cieszyć ludzkie oko. Mają jedną wspólną cechę: na ich wybudowanie przeznaczono spore kwoty. Oto TOP-5 najdroższych budynków świata.

Najdroższe i najpiękniejsze

Obiekty, na których wybudowanie wydano fortunę są nie tylko najdroższe. Budujący je zadbali także o to, aby oferowały usługi na najwyższym poziomie. Ich projektanci dołożyli też wszelkich starań, aby budowle te przyciągały wzrok. Przyglądając się im z bliska czy też odwiedzając ich wnętrza, nie sposób zaprzeczyć, że cel ten również został osiągnięty. Budynki te pełnią jeszcze jeden ważny cel, a mianowicie stanowią bez wątpienia swoiste wizytówki krajów, w których się znajdują.

Wielki Meczet (Mekka)

Koszt budowli wyniósł 121 mld zł (30 mld dolarów).

To jednocześnie największy meczet na świecie. Stanowi dla Muzułmanów centrum ich religijnego świata. To właśnie w jego stronę zawsze kierują się, gdy nadchodzi moment modlitwy.

Hotel Marina Bay Sands (Singapur)

Kwota wybudowania obiektu to 32mld złotych (8mld dolarów).

Elegancki, futurystyczny obiekt oferujący m.in. wielki basen na 57 piętrze. To miejsce, które przenosi nas w zupełnie inny wymiar wygody i jakości.

Hotel Emirates Palace (Abu Dhabi)

Koszt wybudowania tego obiektu wynosi 24 mld złotych (6mld dolarów).

Jego budowa trwała 4 lata. Po raz pierwszy goście zawitali tam w 2005 roku od tego też czasu obiekt widnieje na liście najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. Każdy gość ma do swojej dyspozycji indywidualnego kamerdynera, który ma za zadanie zadbać o ich komfort przez 24godz na dobę.

Budynek Parlamentu Australii (Canberra)

Wystawienie tego budynku wyniosło 17mld złotych (4,2mld dolarów).

Budynek został sfinansowany ze środków pochodzących ze składek obywateli. Przy jego otwarciu obecna była sama królowa Elżbieta II. Parlament jest obiektem niezwykłym również dlatego, że jest on otwarty dla turystów, co oznacza, że każdy kto odwiedzi Australię ma okazję do podejrzenia na żywo obrad australijskiego parlamentu.

Freedom Tower (Nowy York)

Koszt wybudowania tego obiektu to 16mld złotych (4mld dolarów).

To nie tylko najdroższy budynek na świecie, ale również największa budowla na obszarze całych Stanów Zjednoczonych. Szklana konstrukcja sięga wysokości 541,3 metrów, co w przeliczeniu daje 1776 stóp odpowiadających dacie ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

*zdjęcia: pixabay.com