5 najdziwniejszych lęków

Strach to emocja, której mogą dostarczyć nam nie tylko określone sytuacje, ale również przedmioty codziennego użytku czy pewne zjawiska. Poznajcie 5 najdziwniejszych typów lęku.

Jak odczuwamy strach?

Lęk można odczuwać na różne sposoby. Pierwszy to reakcja, która nas paraliżuje i często stoi na przeszkodzie w realizacji zamierzonego celu. Durgi typ lęku to emocja, której potrzebujemy, aby poczuć się lepiej. W takim wypadku sami inicjujemy sytuacje, co do których mamy pewność, że podniosą nam poziom adrenaliny. Ale istnieje i taki sposób odczuwania lęku, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, gdyż dotyczy dość nieracjonalnych obaw.

Dziwne lęki

Bać można się praktycznie wszystkiego. Strach mogą w nas wzbudzać zarówno osoby, zwierzęta, jak i przedmioty, a także niektóre zjawiska. Poznajcie pięć najdziwniejszych lęków:

Genofobia

To, co dla jednych stanowi przyjemność w drugich może budzić trudny do zrozumienia strach.

Pod tym pojęciem ukrywa się strach przed uprawianiem seksu. Za jego przyczynę uważa się głównie traumatyczne przeżycia z dzieciństwa lub wczesnej młodości. Może go też wywołać nadmiernie konserwatywne wychowanie.

Rytofobia

Niektóre naturalne zjawiska, jak starzenie się to dla wielu nie tyle powód do zmartwienia, ile przyczyna paniki.

Jest lęk przed pojawieniem się zmarszczek. Ten typ emocji towarzyszy przede wszystkim kobietom. Jednakże biorąc pod uwagę wymagania estetyczne, jakie narzuca się paniom w obecnych czasach, jego odczuwanie można wytłumaczyć dość racjonalnie.

Nomofobia

U niektórych moment, kiedy uświadomią sobie, że zostaną odcięci od swojego smartfona chociaż na chwilę, może wywołać trudny do zrozumienia atak paniki.

To lęk przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego. Towarzyszy on głównie przedstawicielom młodszego pokolenia. Zwłaszcza, że większość z nich traktuje swój telefon, jako nieodłączny element codzienności, a korzystanie z niego to obowiązkowy „rytuał”.

Pekkatofobia

Nadmierna religijność również potrafi przyprawić niektórych o zawał serca i życie w ciągłym dyskomforcie.

To rodzaj strachu, który towarzyszy osobom bardzo religijnym. Jego przedmiotem stanowi lęk przed popełnieniem grzechu.

Technofobia

Nowoczesne wynalazki, które wg ich twórców mają pomóc nam funkcjonować u wielu potencjalnych odbiorców mogą budzić spore obawy.

Jest to lęk odczuwany przed wszystkim, co ma związek z techniką. Biorąc pod uwagę, iż jesteśmy skazani na technologiczne rozwiązania i ich towarzystwo w niemal wszystkich sferach życia, taka emocja może poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie.