5 roślin, które pomagają oczyścić powietrze w domu czy biurze

Wszechobecny smog powoduje, że troska o jakość powietrza w naszych domach, powinna stać się naszym priorytetem. Jednak zanim sięgniemy po technologiczne rozwiązania zaufajmy naturze.

Rośliny, które mogą więcej

Walcząc ze szkodliwością smogu najlepiej zacząć od siebie. Ściślej mówiąc od swojego najbliższego otoczenia, czyli mieszkania. W tym celu warto zaprosić do niego jedną lub kilka roślin, które działają jak filtr oczyszczający powietrze. Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się następujące gatunki:

  • anturium – roślina eliminuje z powietrza amoniak, który jest obecny w niektórych środkach czystości;
  • skrzydłokwiat – świetnie radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami; w szczególności z Lotnymi Związkami Organicznymi. Te szkodliwe substancje znajdują się w niektórych farbach, lakierach czy klejach;
  • bluszcz pospolity – bardzo prosty w hodowaniu; oczyszcza nasze powietrze z formaldehydu, benzenu czy ksylenu.
  • figowiec benjamina – doskonale radzi sobie usuwaniem najgroźniejszych dla nas toksyn, czyli : formaldehydu, ksylenu oraz amoniaku. Musimy jednak zadbać, by nie miały do niego dostępu ciekawskie pociechy oraz niesforne zwierzęta, gdyż jest to roślina trująca.
  • paproć zwyczajna – roślina, która usunie z naszego powietrza formaldehyd oraz ksylen.

Aby móc odczuć działanie roślin, powinniśmy zadbać, by na każde 10 m kw przypadała przynajmniej jedna roślina.

Świeże i czyste powietrze jest niezbędnym elementem naszego dobrego samopoczucia. Gdy o nie nie zadbamy, możemy być narażeni na pojawienie się wielu dokuczliwych objawów, jak chociażby: uporczywe bóle głowy, uczucie przemęczenia, przesuszenie błon śluzowych (co stanowi swoiste zaproszenie dla większości bakterii i wirusów), a nawet bóle mięśni nieznanego pochodzenia.