Absurdalny zakaz! W niedzielę nie będą działały niektóre aplikacje mobilne!

Już niebawem w życie wejdzie zakaz handlu w niedzielę. Wiele wskazuje, że tego dnia nie będzie można również zrobić zakupów drogą on-line. Dlaczego?

Niedziela – dniem bez zakupów

Zakaz handlu w niedzielę to dość kontrowersyjny pomysł – wiemy o tym wszyscy, a zwłaszcza ci z nas, dla których to jedyny wolny w tygodniu dzień przeznaczony właśnie na sprawunki. W wielu wypadkach sytuację mogły ratować jeszcze zakupy on-line czyli dokonywane przy wykorzystaniu specjalnych aplikacji zakupowych. Niestety nowa ustawa została tak skonstruowana, że także i tej możliwości zostaniemy pozbawieni. Początkowo posłowie chcieli wykluczyć spod zakazu handlowego sprzedaż odbywającą się drogą elektroniczną. I faktycznie nie będzie on dotyczył platform i sklepów internetowych. Niestety aplikacje mobilne nie zaliczają się do żadnej z tych grup.

Co to oznacza w praktyce?

Wiele wskazuje na to, że niedzielny zakaz handlu będzie dotyczył także tak lubianych i popularnych aplikacji mobilnych zakupowych.

Osoby, które dokonują zakupów przy pomocy dedykowanych aplikacji mobilnych, nie będą mogły nie tylko dokonać zakupów spożywczych czy odzieżowych. Zakaz będzie dotyczył również branży rozrywkowej. Oznacza to, że w niedzielę nie kupimy audio – ani e-booków, a także nie posłuchamy najnowszych kawałków naszych ulubionych wykonawców. Nadmieńmy jeszcze, że złamanie przepisów objęte jest karą pieniężną w kwocie 100 tys. zł.

***

Warto przy tym wspomnieć, że posłowie wprowadzili już pewne poprawki do ustawy handlowej. W przeciwnym wypadku moglibyśmy w niedzielę mieć także problem z zakupem coli, kawy czy batonika z automatu. Nie działałaby giełdy, a jeśli nasz pupil by się nagle rozchorował, to weterynarz nie miałby prawa udzielić mu pomocy… Wiele jednak wskazuje na to, że tym razem będziemy musieli podporządkować się kolejnemu niezrozumiałemu przepisowi tylko dlatego, że ustawa została niewłaściwie sformułowana …