Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Idzie wiosna – a to oznacza czas zmian. Jeśli marzy Ci się wymiana auta, a na nowe Cię po prostu nie stać poszukaj używanego modelu, ale najpierw sprawdź na co zwrócić uwagę, by nie stracić.

Wybierz się ze znajomym

…oczywiście takim, który zna się na samochodach bardziej niż Ty. To najłatwiejszy sposób by uniknąć ryzyka trefnego zakupu. Ty podchodzisz do zakupu bardziej emocjonalnie więc łatwiej o przeoczenie niektórych wad.

Zapytaj o możliwość jazdy próbnej

Koniecznie w trudniejszych warunkach. Dzięki temu ocenisz czy auto rzeczywiście jest sprawne i nie zawiedzie Cię w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Odmowa lub propozycja przejażdżki jedynie po placu powinna Cię zastanowić.

Poproś o możliwość sprawdzenia auta w przez mechanika

W tym celu sam przygotuj listę adresów punktów, którym ufasz. Nigdy nie zgadzaj się na narzucone przez sprzedawcę miejsca. Może kryć się za tym jakiś podstęp. Od razu zrezygnuj z zakupów, gdy otrzymasz odmowną odpowiedź.

Zweryfikuj dane pojazdu

Sprawdź takie informacje, jak:

  • numer nadwozia (VIN) – czy zgadza się z numerem wybitym na karoserii;
  • data pierwszej rejestracji – czy zgadza się z zapisem z dowodu rejestracyjnego.

Dodatkowo zerknij czy auto nie znajduje się w policyjnej bazie pojazdów kradzionych.

Jeżeli kupujesz samochód od obcokrajowca sprawdź, czy pojazd został zarejestrowany w Polsce.

***

Kupując używane auto możesz sporo zaoszczędzić, ale i .. jeszcze więcej stracić. Dlatego dokładnie sprawdź pojazd zanim ostatecznie zdecydujesz się na jego zakup. Unikaj transakcji, w których sprzedający stosuje jakikolwiek nacisk lub usiłuje poddać Cię presji czasu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *