Ból – najlepszy przyjaciel człowieka

Kiedy zaczynają nas boleć mięśnie zazwyczaj od razu wiemy, że coś z naszym zdrowiem jest nie w porządku. Nie dlatego, że bóle mięśni to taka rzadka przypadłość, ale głównie z uwagi na to, że nie powstaje on bez przyczyny. Najczęściej towarzyszy wszelkiego rodzaju infekcjom oraz nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu (siłownia, treningi, uprawianie sportów), ale bywają także sytuacje, kiedy długotrwały i nie spowodowane żadnym oczywistym czynnikiem bóle mięśniowe oznaczają poważniejsze kłopoty.

ból mięśni 1

Sam mechanizm powstawania bólu jest doskonale zbadany i bardzo prosty. W chwili, gdy znajdujące się w danym mięśniu receptory bólowe zostaną pobudzone (niezależnie od przyczyny), do mózgu natychmiast trafia informacja o tym fakcie. Po jej przetworzeniu mózg uruchamia reakcję obronną w postaci odczuwania bólu w tym rejonie ciała, z którego dotarł bodziec pobudzający receptory do działania. To wyraźny sygnał, że należy jak najszybciej zająć się wskazanym przez ból fragmentem naszego ciała.

ból mięśni 2

Pod względem chemicznym natomiast rzecz sprowadza się do wytwarzania dużej ilości prostaglandyn, które powodują stan zapalny tkanki w tkance, z której dotarł sygnał o pobudzeniu receptorów bólu. Podwyższona temperatura i obrzęk to naturalne następstwa działania prostaglandyn, a w efekcie końcowym dokucza nam ból mięśni związany z nadwrażliwością zakończeń nerwowych w danej okolicy ciała. Z tych właśnie powodów najskuteczniejsze środki przeciwbólowe, które powinno się stosować w przypadku bólu mięśni to takie, które nie tylko znacząco hamują wytwarzanie prostaglandyn, ale także działają przeciwzapalnie i zmniejszają wrażliwość zakończeń nerwowych oraz receptorów bólu.

źródła obrazków: www.runnersworld.com, www.stayfitgethealthy.com, www.extremenaturalhealth.com