Chcesz być zawsze w dobrym humorze? Przemaluj ściany na niebiesko lub zielono

To, jakie barwy dominują w naszych wnętrzach nie tylko nadaje określony charakter pomieszczeniom. Ma również znaczący wpływ na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób się zachowujemy. Zobacz, jakie kolory najlepiej wybrać do domu, aby czuć się dobrze i myśleć pozytywnie.

Za co kochamy biel i szarości?

Dlaczego urządzając swoje mieszkania zazwyczaj stawiamy na biel lub szarości? Po pierwsze – uważamy je za barwy ponadczasowe. Mamy dzięki temu wrażenie, że zawsze jesteśmy na czasie jeśli chodzi o trendy w budownictwie. Po drugie – barwy te traktujemy, jako synonim elegancji. Zapominamy jednak, o tym, że o charakterze danego wnętrza decydują dodatki, a nie kolor ścian. I wreszcie po trzecie – biel i szarość kojarzą nam się ze spokojem, którego tak rozpaczliwie poszukujemy po powrocie do domu.

Wbrew utartym schematom – szarość w naszych domach wcale nie sprzyja wyciszeniu. Wprost przeciwnie – może nawet sprzyjać depresji.

Biel i szarość nie służą psychice

O ile projektanci wnętrz są entuzjastami tych barw, bo łatwo z ich pomocą zaaranżować pomieszczenie o dowolnym przeznaczeniu, o tyle psycholodzy nie są już tak optymistycznie nastawieni do tych kolorów. Dlaczego? Twierdzą jednomyślnie, że pozbawiają nas kreatywności i chęci do działania. Według nich są to też dość depresyjne odcienie. Ponadto według psychologów zbyt częste i długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w bieli lub szarościach mogą wywołać zmęczenie oraz zachowania agresywne. Zatem jeśli nie biel i szarości, to …

…jakie kolory są dobre dla psychiki?

Aby naprawdę wypocząć w swoich czterech ścianach powinniśmy sięgać po odcienie niebieskiego lub zieleni. Są to barwy, które wyciszają i działają na nas kojąco. Psycholodzy twierdzą również, że niebieskie ściany pomagają jednocześnie w pobudzaniu kreatywności, ale i pomagają w budowaniu pozytywnych relacji. W opinii psychologów obydwie te barwy – zieleń i niebieski – wpływają też znacząco na odczuwane emocje – rzadziej się kłócimy, jesteśmy bardziej komunikatywni oraz spada u nas poziom stresu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *