Chroń swój komputer!

Dziś komputerów używamy do prawie każdej czynności. Towarzyszą nam w większości sytuacji życiowych – od wykonywania transakcji bankowych, przez poszukiwanie pracy, aż po znalezienie drugiej połówki.

Komputer niepołączony z Internetem jest dziś praktycznie nic nie warty. Życie współczesnego człowieka w dużej mierze odbywa się właśnie w sieci. Pomimo możliwości jakie rzeczywiście oferuje sieć, warto również pamiętać o szeregu zagrożeń z jakimi wiąże się korzystanie z niej. I nie chcemy wcale tu straszyć jak bardzo niebezpieczny jest Internet, bo przecież nie o to wcale tutaj chodzi!

Wirusy – co to jest?

Zagrożenie wirusami komputerowymi nie maleje. I choć oprogramowanie zaprojektowane by zapewniać skuteczną walkę z wirusami staje się coraz bardziej zaawansowane, a przy tym rośnie jego dostępność, to wciąż zainfekowanie komputera potrafi być bardzo groźne.

Czym właściwie jest wirus komputerowy? To rodzaj programu, którego obecność na dysku twardym komputera powoduje szereg niepożądanych zjawisk. W tej niegroźnej formie wirus co najwyżej spowalnia działanie komputera, denerwując użytkownika.

Niestety, nie należą do rzadkości przypadki, gdy wirus komputerowy powoduje utratę wszystkich danych. To dosyć bolesna sytuacja, a gdy wziąć pod uwagę ryzyko wyczyszczenia konta bankowego przez hakerów (w 90% przypadków zdobycie danych odbywa się dzięki wirusom), to chyba każdy już zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji!

Jak chronić komputer przed wirusami?

Podobnie jak w przypadku ochrony naszego organizmu przed złośliwymi bakteriami krążącymi w powietrzu, tak i tu bardzo ważna jest profilaktyka. Warto odpowiednio wcześniej zainstalować jakiś dobry program antywirusowy – nie będziemy tu sugerować nazw, ponieważ rankingi systemów tego rodzaju bardzo łatwo można znaleźć w Internecie. I nawet jeżeli trzeba za nie zapłacić to warto – zwrot z inwestycji będzie wysoki.

Dodatkowo, warto rozsądnie korzystać z zasobów Internetu. Podstawowa zasada jest taka – nie wolno pod żadnym pozorem pobierać plików z nieznanych źródeł! Tego rodzaju materiały to siedlisko groźnych dla komputera wirusów, których obecność na dysku może doprowadzić do poważnego uszkodzenia, a nawet utraty wszystkich danych.

Źródła zdjęć: trueit.com