Co w bankowości piszczy?

Sektor bankowy podlega ciągłym zmianom, siłą rzeczy więc i sytuacja przeciętnego klienta indywidualnego jest raczej dynamiczna – jednego dnia mamy wysoko oprocentowane lokaty i darmowe konta, by już następnego okazało się, że oprocentowanie lokat właśnie zostało dramatycznie zredukowane, a prowadzenie konta i posiadanie karty płatniczej związane jest z ponoszeniem niemałych opłat miesięcznych. Jak się odnaleźć w tej rzeczywistości?

bankowosc 1Jednym ze sposobów jest regularne śledzenie sytuacji w branży, aby być przygotowanym na ewentualne zmiany, jednak to rozwiązanie sprawdza się tylko wtedy, gdy mamy wystarczającą ilość czasu, bardzo przydaje się też specjalistyczna wiedza. Siłą rzeczy zatem przeciętny Kowalski musi znaleźć inne wyjście z sytuacji.

Na szczęście w sieci istnieje wiele portali informacyjnych, na których można znaleźć rozmaite interesujące nas w danym momencie dane, w tym na przykład zestawienia kosztów prowadzenia konta w danym banku. Osobiście uważam, że taka informacja dostępna w jednym miejscu to niesamowita pomoc dla każdego, kto potrzebuje założyć nowe konto albo szuka sensownej alternatywy dla swego dotychczasowego banku.

bankowosc 2Mam nawet swój ulubiony portal z tego typu informacjami, trzeba tylko brać pod uwagę taki drobiazg, że w komentarzach wypowiadają się głównie osoby sfrustrowane i niezadowolone. Dla przykładu uznawany przecież za jeden z najlepszych banków w Polsce Alior Bank na forum publicum został oceniony tak a nie inaczej chyba tylko dlatego, że ludzie zadowoleni z ich usług (jak ja chociażby) nie tracą czasu na prostowanie światopoglądu osobom, które z własnej winy „dorobiły się” opłat karnych czy negatywnej opinii w BIK. Trzeba ten fakt koniecznie wziąć pod uwagę podczas lektury wspomnianego zestawienia.

źródła obrazków: cbw.ge, www.sift-ag.com, www.iran-daily.com