Coworking – co to takiego i na czym polega?

Coworking to dość modne i zdobywające na popularności pojęcie. Co oznacza w praktyce? Jakie są jego plusy oraz minusy oraz na jakie koszta trzeba się nastawić?

Co to jest coworking?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, czyli wykonywaną z domu. To dość wygodna opcja, chociaż z drugiej strony wymagająca pewnej samodyscypliny. Najczęściej w ten sposób pracują tzw. freelancerzy, copywriterzy, osoby prowadzące jednoosobową działalność, informatycy czy programiści. Są wśród nich zarówno osoby, które świadomie wybrały ten styl zarabiania. Jednak są i tacy, którzy w ten sposób łączą obowiązki domowe (np. opiekę nad małym dzieckiem czy osobą chorą) z zawodowymi. Coworking to pojęcie, które nawiązuje właśnie do tej grupy pracowników. Ogólnie mówiąc, jest to usługa pozwalająca na wynajem osobnego biurka do pracy na współdzielonej przestrzeni.

Idea coworkingu przybyła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z San Francisco, gdzie w 2005 roku powstała pierwsza tego typu przestrzeń.

Na czym dokładnie polega coworking?

Coworking to ciekawa alternatywa dla osób, które pracują z domu, ale chciałyby stać się bardziej wydajne.

Firmy zajmujące się usługami coworkingowymi mieszczą się w specjalnie przystosowanych do tego celu większych obiektach. W jednym z miast w tym celu wygospodarowano stare pofabryczne wnętrza, nadając im zupełnie inny charakter. W efekcie klienci mogą pracować w bardzo eleganckich, nowoczesnych i praktycznych pomieszczeniach.

Coworkingowe przestrzenie mają to do siebie, że pozwalają na pracę w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w biurach. Każdy użytkownik ma do dyspozycji w pełni wyposażone stanowisko pracy, ale zajmuje się innym zleceniem.

Z oferty tej mogą skorzystać nie tylko pojedyncze osoby, ale także całe zespoły pracownicze. Wtedy w ramach coworkingu mogą oni wynająć osobne pomieszczenie – również w pełni umeblowane z dostępem do internetu.

Biura coworkingowe umożliwiają także – w ramach świadczonej usługi – korzystanie z zaplecza sanitarnego i kuchni, co pozwala na pracę w bardzo komfortowych warunkach i to przez wiele długich godzin. Należy przy tym nadmienić, że coraz częściej można się spotkać też z usługą świadczoną przez całą dobę. Biorąc pod uwagę łatwy dojazd – firmy coworkingowe znajdują się zawsze w dobrze skomunikowanych lokalizacjach – nie trzeba się martwić o sposób, w jaki dotrzemy z pracy do domu.

Jak to działa?

Zainteresowana osoba podpisuje z biurem coworkingowym umowę, z której jasno wynika, na jakich zasadach będzie korzystała z interesującej jej przestrzeni. Dotyczy to zarówno rodzaju powierzchni, jak i czasu wynajmu oraz wszystkich kosztów z nim związanych. Po uregulowaniu opłaty użytkownik może zacząć pracę.

Coworking – zalety tego rozwiązania

Atrakcyjna lokalizacja biur coworkingowych to jedna z zalet tej nowoczesnej usługi.

Coworking to usługa wiążąca się z licznymi zaletami. Oto najważniejsze z nich:

  • redukcja wydatków związanych z prowadzeniem własnego biznesu – dlatego zazwyczaj z tej formy wynajmu korzystają osoby rozpoczynające swoją działalność, bądź poszukujące dodatkowych oszczędności;
  • sprzyjające warunki pracy– w wynajętym biurze o wiele łatwiej o skupienie i koncentrację jedynie na zleconym zadaniu;
  • możliwość poznania ludzi z branży (ale i spoza niej) – co może zaowocować nowymi znajomościami zawodowymi…oraz prywatnymi.

Przestrzeń coworkingowa może stać się również obszarem nowych pomysłów czy kreatywnych rozwiązań problemów, z którymi od dłuższego czasu bezradnie się zmagaliśmy.

Jakie jeszcze mocne strony posiada coworking? Z pewnością pomaga w oddzieleniu pracy od życia domowego, a to czyni nas bardziej efektywnymi. Bywa, że niektóre zadania wykonujemy o wiele krócej, gdyż przebywając w biurze, nie absorbują nas inne niż praca czynności. Coworking zapewnia nam również sporą elastyczność, udostępniając różne rodzaje powierzchni, które możemy zaaranżować adekwatnie do własnych potrzeb, a te jak to w biznesie bywa, potrafią mocno ewoluować. Bez wątpienia mocną stroną jest lokalizacja biur, które udostępniają tę usługę. Znajdują się one albo w ścisłym centrum, bądź w doskonale z nim skomunikowanym fragmencie miasta.

Minusy coworkingu

Jak widzimy cowork to właściwie same zalety. Usługa jest dopasowana do naszych finansów, a to znaczy, że jest niedrogo. Sprawia, że stajemy się bardziej wydajni, a czasem i kreatywniejsi. Możemy ją też w dowolnym momencie zmodyfikować, biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację zawodową. Niestety mimo tych oczywistych plusów, coworking nie jest wolny od wad. Na razie, usługa dostępna jest tylko w dużych miastach. Po drugie – trudno tu o całkowitą prywatność. Niektórzy mogą mieć też problem ze skupieniem uwagi – w końcu przebywamy wśród większej liczby osób, które często pracują nad swoimi projektami razem.

Ile to kosztuje?

Usługi coworkingowe nie należą do najdroższych, chociaż wiele w tej kwestii zależy od lokalizacji samego biura, rodzaju przestrzeni, jaka nas interesuje, czasu wynajmu oraz usług dodatkowych. Dzień wynajmu biurka może kosztować nas od 30zł wzwyż. Koszt miesięcznego wynajmu mieści się w przedziale cenowym od 100zł do 500zł. Z dużo wyższymi kosztami musimy liczyć się w przypadku, gdy wynajmujemy salę dla większej liczby osób.

Reasumując: coworking to ciekawa inicjatywa. Dla jednych oznacza znaczną redukcję kosztów, które musieliby ponieść, dostosowując biuro do własnych potrzeb i wciąż je modyfikując. Innym pozwala na ucieczkę od niesprzyjających warunków pracy w takie, dzięki którym staną się bardziej efektywni i wydajniejsi. Jeszcze inni mogą potraktować cowork, jak szansę na rozwój zawodowy: zdobycie cennych znajomości, a może także dodatkowych zleceń. Warto się nią zainteresować i potraktować, chociażby jako formę odskoczni od dotychczasowego sposobu pracy.