Czarne dziury – czym są i jak powstają?

Czarne dziury od lat fascynują miłośników astronomii. To bowiem miejsca, w których czas i przestrzeń zmieniają swoje znaczenia. Czym w zasadzie są te obiekty i w jaki sposób powstają?

Czym są czarne dziury?

Nic nie jest się w stanie wydostać z czarnej dziury

Nic nie jest w stanie wydostać się z czarnej dziury

Czarna dziura to obszar materii, z którego ze względu na wpływ grawitacji, nic nie może się wydostać. Pochłania ona całkowicie światło – czyli pole elektromagnetyczne – trafiające w horyzont i niczego nie odbija. Stąd właśnie wzięła się nazywa „czarna” dziura. W jej pobliżu czas zaczyna wariować. Obiekt ten otacza horyzont zdarzeń, który wyznacza granicę bez powrotu. Jedynym sposobem na obserwacje tych tajemniczych obszarów gęstej materii, jest badanie ich wpływu na wspomniany horyzont zdarzeń. Na czym polega takie badanie? Na przykład jeśli w pobliżu czarnej dziury znajduje się gwiazda, z której czarna dziura wysysa materię, ta rozpędza się i rozgrzewa do gigantycznych temperatur. Gwiazda emituje wówczas wysokoenergetyczne promieniowanie, które można zaobserwować.

Jak powstają czarne dziury?

Czarne dziury powstają w wyniku zapadania grawitacyjnego bardzo masywnych gwiazd pod koniec ich życia

Czarne dziury powstają w wyniku zapadania grawitacyjnego bardzo masywnych gwiazd pod koniec ich życia

Do powstania czarnych dziur niezbędne jest nagromadzenie dostatecznie dużej masy w odpowiednio małej objętości. Jak zatem dochodzi do kształtowania się tych obiektów? Czarne dziury o masie gwiazdowej formują się w wyniku zapadania grawitacyjnego bardzo masywnych gwiazd pod koniec ich życia. Po uformowaniu się, czarna dziura może stawać się coraz większa, za sprawą  absorbowania masy z otoczenia. Pochłaniając materię oraz zderzając się z innymi czarnymi dziurami, obiekt ten może przekształcić się w supermasywną czarną dziurę o masie rzędu milionów mas Słońca. Podejrzewa się, że takie czarne dziury znajdują się w centrach większości galaktyk, w tym i w naszej. Istnieją bowiem przekonujące dowody na obecność czarnej dziury o masie około 4 milionów mas Słońca w centrum Drogi Mlecznej. Czy zagraża ona Ziemi? Nie. Nasz Układ Słoneczny leży około 2/3 odległości od centrum galaktyki, której średnica sięga 100 tysięcy lat świetlnych.

Czarne dziury to obszary gęstej materii, które od lat intrygują badaczy wszechświata. Z obiektów tych nic nie może się wydostać, nawet światło, a czas w ich otoczeniu zaczyna wariować. Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się grawitacyjnego bardzo masywnych gwiazd pod koniec ich życia. Niektóre z nich przybierają ogromne rozmiary. Jeden z takich obiektów znajduje się w centrum naszej Drogi Mlecznej, jednak nie zagraża on Ziemi.

Źródła grafik: wikipedia.pl; blog.greg.re; ewa.robsnet.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *