Czym karmić szczeniaki dużych ras?

Wiele osób w myśl obowiązującej od pewnego czasu mody decyduje się na zakup szczeniaka jakiejś popularnej dużej rasy (najlepiej z rodowodem), ale bardzo rzadko zdarza się, aby przed takim zakupem dana osoba z własnej i nieprzymuszonej woli poszukała informacji na temat tego, jak żywić swojego nowego pupila tak, by ten zdrowo rósł i nie miał niepotrzebnych problemów ze zdrowiem. Trzeba koniecznie pamiętać, że karma dla szczeniaków dużych ras jest inna od tego, co przewidziano dla psów małych i średnich z uwagi na specyfikę budowy i rozwoju zwierzęcia zwłaszcza podczas jego pierwszego 1,5 roku życia.

szczeniaki dużych ras Bardzo istotne jest, że waga urodzeniowa takiego szczeniaka jest drastycznie różna od jego wagi dorosłej, choć tempo wzrostu w porównaniu do mniejszych ras jest mniejsze. Oznacza to w praktyce, że dobra karma dla szczeniaka dużej rasy nie może zawierać tyle białka, co karma dla małego psa – zapominają o tym bardzo często hodowcy-amatorzy, narażając tym samym psa na późniejsze problemy z nadwagą i stawami.

szczeniaki dużych ras Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie pełnowartościowej, pełnoporcjowej suchej karmy, która będzie spełniać wymagania danej rasy co do ilości składników odżywczych. Taką dietę można uzupełnić specjalnymi makaronami dla psów oraz konserwami mięsnymi dla naszych czworonogów. W tym ostatnim przypadku jednak warto zwrócić uwagę na skład danej konserwy, bowiem zdarzają się na rynku takie, które mięsa zawierają bardzo niewiele – tego rodzaju karmy należy się wystrzegać, bo pod względem dietetycznym ich wartość jest praktycznie zerowa.

źródła obrazków: high-resolution-wallpapers.com, danyandmimi.com, webmd.com