Dlaczego warto wyważać koła?

Wyważanie kół to jeden z najtańszych zabiegów mających wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy samochodem. Jednocześnie, wielu kierowców cały czas go lekceważy.

Czym właściwie jest wyważanie kół? Krótko mówiąc, jest to proces, który przywraca feldze utraconą sprawność. Niewyważone koło potrafi nie tylko dosyć znacznie wpłynąć na komfort jazdy danym autem, ale także ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Koła wyważa się na dwa sposoby:

  • za pomocą ciężarków: nabijanych (na felgi stalowe) oraz klejonych (na felgi aluminiowe)
  • za pomocą urządzenia zwanego wyważarką do kół

Zobacz jak wygląda wyważanie kół:

Co prawda jest to film reklamujący usługi jakiejś firmy, ale doskonale pokazuje na czym polega cały proces.

Jak rozpoznać niewyważone koło?

Zastanawiasz się zapewne, czy koła w Twoim samochodzie są odpowiednio wyważone. Jak rozpoznać jakiekolwiek nieprawidłowości? Cóż, przede wszystkim niewyważone koła powodują przede wszystkim ogromne drgania w całym układzie kierowniczym. W trakcie jazdy z mniejszą lub większą prędkością kierownica zaczyna drżeć, a opanowanie samochodu w takiej sytuacji staje się naprawdę męczącym zadaniem.

Innym sposobem na rozpoznanie niewyważonych kół są nierównomiernie zużyte opony. O ile z reguły jest to kojarzone z brakiem zbieżności, o tyle warto pamiętać, że nieprawidłowe wyważenie również może mieć całkiem spory wpływ na zużywanie się ogumienia, które przecież i tak jest dosyć drogie w zakupie.

Dlaczego to takie ważne?

Warto wyważać koła nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale również dlatego, że nieprawidłowo wyważona felga może powodować uszkodzenia w układzie kierowniczym samochodu. Przyspieszone zużycie łożysk oraz innych elementów zawieszenia pojazdu to dosyć ważne argumenty dla których warto zdecydować się na tego rodzaju działania. Tym bardziej, że wyważanie kół często jest w cenie usługi sezonowej wymiany ogumienia. Nie ma nawet zatem na co czekać!

Kiedy wyważać koła? Zawsze przy wymianie opon, ale także przy sytuacjach ekstremalnych, w rodzaju kolizji czy wjechania w jakąś znaczną nierówność na drodze. Każda z tych sytuacji powoduje problemy z wyważeniem kół, zatem warto odżałować te kilkadziesiąt złotych, by móc cieszyć się znacznie lepszym komfortem jazdy autem oraz mieć pewność bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

źródła: youtube.com; sklep.phu-szczepan.pl;

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *