Drzwi i okna sterowane głosem? To już jest możliwe!

Czy wiesz, że tak bardzo lubiana dotykowa technologia może pójść niemal całkowicie w zapomnienie? Zastąpi ją głosowe komunikowanie się z różnego rodzaju mechanizmami.

Pogadaj ze swoim domem

Drzwi balkonowe, które możesz otworzyć lub zamknąć bez podchodzenia do nich – to rozwiązanie możliwe już dzisiaj!

To, co jeszcze niedawno stanowiło filmowy wymysł pomału staje się rzeczywistością. Przykładem może być chociażby system sterowania głosem od amerykańskiej firmy Amazon – Alexa. Na czym on polega? W jego skład wchodzą dwa elementy: asystent głosowy oraz sprzęty i urządzenia, które zostaną z nim połączone. W tym m.in. drzwi i okna, co może na przykład ułatwić przeniesienie cięższych przedmiotów, bez konieczności zatrzymywania się czy uchronienia wnętrza przed zbytnim nasłonecznieniem, kiedy wychodzimy z domu na dłużej.

Jak to działa?

To proste. Najpierw musimy wypowiedzieć odpowiednią komendę, która zostaje przekazana do specjalnej centrali. Stamtąd z kolei w postaci impulsu dociera do zamontowanego napędu odpowiedzialnego za przypisaną do niego funkcję, jak na przykład otwarcie lub zamknięcie drzwi czy zasłonięcie rolet okiennych.

Kiedy będzie to możliwe?

Głosowe komendy sterujące mają sporą szansę wyprzeć technologię dotykową.

Głosowa technologia Alexa – chociaż wymyślona przez Amerykanów, już gości w naszym kraju. Jedna z wiodących polskich firm już sięgnęła po ten system dostosowując go do drzwi przesuwnych oraz w przypadku okien, rolet oraz drzwi zewnętrznych.

Pomysł ze sterowanymi głosem drzwiami czy oknami wygląda na ciekawy, a przede wszystkim szalenie praktyczny. Osoby, które obawiają się, że nieznajomość angielskiego stanie się barierą w obsłudze systemu – uspakajamy. Alexa co prawda nie zna j. polskiego, za to nie wymaga od nas profesjonalnej znajomości jej ojczystej mowy. Wystarczy, że opanujemy podstawowe komendy – Open i Close. Alexa została bowiem tak opracowana, aby maksymalnie ułatwić komunikację z nią….