E – papieros – fakty i mity

E-papierosy to wynalazek, który pojawił się stosunkowo niedawno bo w 2004 roku. Niemal natychmiast zyskał na sporym zainteresowaniu i jak to bywa z różnego rodzaju nowinkami pojawiło się wokół niego tyle samo faktów, co mitów. Poznajmy te najczęściej powtarzane.

E-papierosy są zdrowsze niż tradycyjne

To prawda, chociaż należy tu wyraźnie zaznaczyć, że nie istnieje pojęcie „zdrowych papierosów”, a jedynie mniej szkodliwych. Elektroniczne papierosy faktycznie są bardziej przyjazne dla naszego zdrowia, gdyż w płynach nikotynowych oraz aerozolach znajduje się o wiele mniej substancji szkodliwych – toksycznych i rakotwórczych.

Papierosy elektroniczne można bezpiecznie palić nawet przy małych dzieciach

Ta kwestia pozostaje wciąż niezbadana. Co prawda w dymie z e-papierosów nie stwierdzono obecności substancji toksycznych, a jedynie nikotyny. Jednak nie do końca wiadomo jaka jej ilość jest bezpieczna, a jaka może okazać się szkodliwa. Dlatego lepiej powstrzymać się od palenia w ogóle w obecności dzieci.

E-papierosy pomagają rzucić w ogóle palenie

Nie do końca, gdyż … są one alternatywą dla klasycznych papierosów. Chociaż nie trują już tak silnie organizmu palacza, to nie wpływają na to, by zupełnie zrezygnował z sięgania „po dymka” w sytuacjach trudnych czy stresujących. Najczęściej jest tak, że palacz po prostu zastępuje jedną używkę jej imitacją.

E-papierosy są tańsze

To fakt. I to właśnie dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Ponadto sięgając po nie w miejscach z zakazem palenia, nikt nie wlepi nam mandatu, co również ma pośredni wpływ na wydatki związane z nałogiem.

*źródło Poradnik Zdrowie