Energia bardzo alternatywna

Coraz częściej i coraz mocniej podkreśla się ostatnimi czasy rolę alternatywnych źródeł energii oraz ich znaczenie dla przyszłości rodzaju ludzkiego, trudno się więc dziwić, że ciągle trwają poszukiwania nowych, rewolucyjnych rozwiązań także i na tym polu. Tylko z pozoru nie ma tu już nic do odkrycia, bowiem przykład pewnego brytyjskiego naukowca o brzmiącym nazwisku Ioannis Ieropoulos pokazuje doskonale, że przed nami rozpościera się cały, jeszcze niezbadany świat ogromnych i niebywałych możliwości. Problem w tym, czy zechcemy w te możliwości wkroczyć – i należy to stwierdzenie rozumieć jak najbardziej dosłownie.

skarpetki 2

Ieropoulos wymyślił bowiem skarpetki, które pozwalają ich użytkownikowi generować prąd podczas chodzenia, przy czym warto od razu zauważyć, że nie chodzi o jakieś porażające ilości energii elektrycznej – ot, tyle, żeby mniej więcej co dwie minuty być w stanie wysłać jedną wiadomość. Na pierwszy rzut oka niby nic, ale życie w kryzysowej sytuacji uratować może. I wszystko pewnie byłoby fantastycznie, gdyby nie jeden drobny szczegół – skarpetki Ieropoulosa wytwarzają energię wyłącznie z… moczu!

Basic RGB

Tak, to nie pomyłka: mocz jest magazynowany w skarpetkach (co ciekawe, twórca nigdzie nie opisał sposobu gromadzenia go…), po czym podczas poruszania się noszącej je osoby mocz jest przemieszczany specjalnie opracowanymi rurkami, docierając do mikrobiologicznego ogniwa paliwowego. W nim znajdują się bakterie, których przysmakiem są składniki odżywcze obecne w ludzkim moczu, więc je zjadają i konwertują na energię elektryczną. I chociaż osobiście jestem jak najbardziej za ekologicznymi źródłami energii, to w tym konkretnym przypadku chyba jednak podziękuję – poczekam na więcej informacji, może wtedy napiszę coś więcej.

źródła obrazków: www.cnbc.com, mentalfloss.com, www.telegraph.co.uk