Gdzie zamieszkać w Polsce?

Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej mobilne i rośnie liczba osób, które gotowe są wyprowadzić się z rodzinnego miasta do zupełnie innego miejsca. Powstaje jednak pytanie – dokąd?

Przez wiele lat głównym kierunkiem emigracji Polaków były miasta zagranicą, głównie w krajach zachodniej Europy, jak również Stany Zjednoczone. Powoli jednak rośnie także liczba osób, które są gotowe zamieszkać w zupełnie innym mieście w kraju nad Wisłą. Oto subiektywna lista miejsc w których rzeczywiście dobrze się mieszka!

Mazowsze – serce Polski

crz1Jednym z podstawowych atutów Mazowsza jest jego położenie – tak naprawdę, wszędzie jest stąd blisko. No, może nie dosłownie, ale odległość 300-400 km można w dzisiejszych czasach uznać za relatywnie małą (a tyle właśnie wynosi dystans z Warszawy do większości punktów na mapie Polski). Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem Mazowsza jest bliskość stolicy – Warszawa uchodzi za miejsce, w którym ze znalezieniem zatrudnienia nie ma najmniejszych problemów.

Niestety, kłopot w tym, że koszty życia potrafią być horrendalne, szczególnie w Warszawie. Płace również nie są specjalnie wysokie, w szczególności dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Sporą wadą jest również fakt, iż odległości w Warszawie potrafią całkowicie zaburzyć codzienny rytm życia – konieczność dotarcia np. z Białołęki (popularna dzielnica mieszkaniowa) na Ursynów oznacza co najmniej godzinę w samochodzie o poranku!

Wielkopolska – może tutaj?

To takie Mazowsze w miniaturze – Poznań jest równie prężny co Warszawa, a jednocześnie organizacja tego miasta pod względem komunikacji stoi na znacznie wyższym poziomie co w stolicy. Dodatkowo, przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami jest łatwiejsze – doskonale rozwinięta sieć kolejowa i drogowa. Koszty życia są także nieco niższe niż w okolicach Warszawy.

Śląsk

Nieoczywisty wybór, ale warto brać pod uwagę fakt, że z jakiegoś powodu mieszkańcy Katowic rokrocznie przodują w rankingach na najszczęśliwszych ludzi w Polsce. W aglomeracji śląskiej również dużo się dzieje, a ze względu na sporą liczbę mieszkań które stoją puste (po górnikach), koszty życia tutaj są nieco niższe niż w Warszawie. crz2

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *