Genetyczna terapia odmładzająca

Wbrew pozorom to nie żadne science-fiction, ale jak najprawdziwsza rzeczywistość: amerykańska firma BioViva USA opracowała, a następnie podjęła się przeprowadzenia pierwszej na świecie terapii genowej przeciwko objawom starzenia się. A co najciekawsze, przedsięwzięcie zostało uwieńczone sukcesem – leczenie przeprowadzono na człowieku, czyli na pani prezes firmy BioViva, która mając 44 lata była skazana na rychłą śmierć w związku ze zbyt krótkimi telomerami (czyli elementami znajdującymi się na samych końcach chromosomów, które pełnią funkcję ochronną dla chromosomów podczas procesu ich kopiowania).

starzenie się 2Średnia długość telomeru u młodego człowieka wynosi od około 8 tysięcy nukleotydów do 10 tysięcy nukleotydów, natomiast w kontekście wyżej podanych informacji istotne jest, że telomery skracają się wraz z kolejnymi podziałami komórek. W chwili, gdy telomer osiągnie wartość graniczną, komórka obumiera (a w najlepszym razie przestaje się dalej dzielić). Na szczęście naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Stanford (Stanford University School of Medicine) nie tak dawno temu pracowali nad podobną kwestią i znaleźli sposób na skuteczne wydłużenie telomeru o mniej więcej tysiąc nukleotydów, nie można więc było z takiej okazji nie skorzystać.

starzenie się 1W wyniku podjętych badań, a następnie terapii, pani Parrish może pochwalić się lepszym zdrowiem – jej telomery były ekstremalnie krótkie, ale już kilka miesięcy prototypowej terapii sprawiło, że wydłużyły się o około 20 lat (czyli mówiąc prościej, jej organizm odmłodniał o 20 lat). Lat, które pani Parrish zyskała dla siebie do przeżycia. Trudno przeceniać ten sukces, bo być może właśnie jesteśmy świadkami pierwszego kroku na drodze do wyeliminowania przedwczesnej śmierci w młodym wieku i w dalszej perspektywie do tak poszukiwanej od wieków nieśmiertelności…?

źródła obrazków: www.themanufacturer.com, mic.com, www.sciencealert.com