Co w Genewie piszczy?

Volvo V60 Cross CountryTegoroczne Targi Samochodowe w Genewie (Geneva Motor Show) nie obfitowały w tak wielką ilość premierowych modeli aut produkcyjnych jak odsłona ubiegłoroczna, nie znaczy to jednak, że nie pojawiło się tam nic interesującego – wręcz przeciwnie. Poza dość spodziewanymi nowymi propozycjami od Ferrari i McLarena (Ferrari 488 GTB i McLaren 675LT) można było stanąć oko w oko z takimi perełkami, jak choćby Fiat 500 Vintage ’57 czy Touring Superleggera Berlinetta Lusso. Zwłaszcza ten ostatni wóz zasługuje na nieco więcej uwagi, bo jest to ni mniej, ni więcej, tylko dwumiejscowe, sportowe coupe zbudowane przez Carozzeria Touring na bazie sławnego i bardzo cenionego przez wielu entuzjastów modelu Ferrari F12berlinetta. Cała produkcja seryjna ograniczy się do liczby zaledwie 5 egzemplarzy, szykuje się więc kolejne auto dla najzamożniejszych kolekcjonerów.

Poza modelami produkcyjnymi pojawiły się też, rzecz jasna, prototypy – w tym roku było ich 7 (czyli także mniej niż w roku ubiegłym), a spośród nich zdecydowanie największą uwagę odwiedzających zwrócił Aston Martin DBX, czyli całkiem udana próba połączenia luksusowego wozu z segmentu GT z autem typowo sportowym. W modelu tym po raz pierwszy w historii marki zastosowano napęd na wszystkie koła i silnik elektryczny zamiast tradycyjnego V12, co docelowo ma zachęcić większą ilość kierowców do zakupu aut Astona.

Rzecz jasna nie zabrakło także i znanych już szerszej widowni modeli produkcyjnych, które jednak nadal nie trafiły do salonów – dobrym przykładem będzie tu na przykład najnowsze dziecko Volvo, czyli model V60 Cross Country. To uterenowione kombi budzi wiele emocji i trudno się temu dziwić: wyglądem nie odbiega od dość typowego auta tej klasy, ale w terenie radzi sobie naprawdę znakomicie, co pozwala przypuszczać, że tego rodzaju rozwiązania w przyszłości zastąpią tradycyjne rodzinne kombi na przykład w trakcie wycieczek za miasto.

Tymczasem jednak pozostaje już tylko czekać na kolejne targi w Genewie w przyszłym roku…

źródło obrazka: teknikensvarld.se