Grypa – o czym trzeba pamiętać?

Powoli na horyzoncie zaczyna majaczyć widmo jesieni – wprawdzie jeszcze jest ciepło, a nawet upalnie, ale już we wrześniu amplituda temperatur w ciągu doby zmieni się dość drastycznie, a tym samym wzrośnie ryzyko zapadnięcia na różne nieszczególnie przyjemne choroby, z których chyba najgorsza jest grypa.

zdjęcie mikroskopowe pojedynczego wirusa grypy

Oficjalnie wprawdzie podaje się, że szczyt zachorowań na grypę przypada na sezon zimowo-wczesnowiosenny, jednak jeśli jesień w tym roku będzie zimna, wilgotna i deszczowa, to warto już teraz spróbować zabezpieczyć się przed wirusami grypy na tyle, na ile to możliwe.

Głównym problemem związanym z grypą jest to, że wirusy grypy bardzo szybko się adaptują i mutują, tworząc nowe odmiany. I choć istnieją już całkiem skuteczne leki przeciwwirusowe, to wobec mnogości typów i podtypów wirusa grypy ich skuteczność bywa niestety ograniczona. Nie pomaga także fakt, że organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować uniwersalnych przeciwciał, które skutecznie zwalczałyby przynajmniej już istniejące warianty wirusów grypy. To wszystko sprawia, że grypa wciąż zbiera swoje żniwo każdego roku.

Starszy mężczyzna w pomarańczowym szaliku kaszle

Grypa jest szczególnie groźna dla osób w starszym wieku

Na szczęście grypę dość łatwo rozpoznać, a im wcześniej podejmie się leczenie, tym większa szansa, że uda się chorobę przejść względnie łagodnie. Podstawowe i najczęstsze objawy to gorączka, zapalenie gardła oraz katar, a także suchy kaszel i ból głowy. Często pojawia się uczucie rozbicia, senność, osłabienie, mięśniobóle oraz brak apetytu. Jeśli więc zauważymy u siebie lub u kogoś z naszych bliskich któreś z wymienionych objawów, to należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza, że grypa rozwija się bardzo szybko (od 1 do 4 dni), a możliwe powikłania są bardzo niebezpieczne.

źródła obrazków: krolowa-superstar.blog.pl, polki.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *