I ty możesz zostać Spider-Manem!

Bardzo lubię, kiedy różnego rodzaju gadżety filmowe trafiają do realnego świata, bo zazwyczaj dzieje się tak za sprawą wybitnych naukowców, którzy nie przyjmują do wiadomości, że coś jest niemożliwe. Podobnie jest i w przypadku legendarnego Spider-Mana, którego niesamowite zdolności postanowili raz na zawsze zakwestionować naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Stwierdzili oni mianowicie (po przeprowadzeniu bardzo skomplikowanych obliczeń), że istota o masie i gabarytach człowieka nie jest w stanie wspinać się jak Spider-Man po pionowych ścianach przy użyciu jakiejkolwiek współcześnie dostępnej technologii – według nich zasadniczym problemem jest zbyt duża masa człowieka.

Ale środowiska naukowe mają to do siebie, że są różna i to, co według jednych jest nienaruszalnym i niepodważalnym pewnikiem, dla innych jest zaledwie punktem wyjścia. Tak też było i w tym przypadku: Elliot Hawkes z Uniwersytetu Stanforda udowodnił w sposób całkowicie praktyczny, że wspinaczka po szklanej ścianie w stylu Spider-Mana jest nie tylko zupełnie możliwa, ale również wykonalna.

spider man 2

Okazuje się, że naukowcy z Cambridge (przynajmniej według Hawkesa) popełnili kardynalny błąd w obliczeniach i nie wzięli pod uwagę tego, że jeśli masę ciała ludzkiego rozłoży się w odpowiedni sposób, to przy pomocy specjalnych rękawic da się wspinać jak Człowiek-Pająk. Może nie tak szybko, a na pewno nie z taką gracją, jak komiksowy i filmowy bohater, ale za to ze stuprocentową skutecznością. Poniżej zamieszczam filmik, na którym Hawkes udowadnia swą tezę i jednocześnie obala twierdzenie naukowców z Cambridge:

 

źródła obrazków: ichabod.pl, screenrant.com, www.techradar.com