Inteligentne ubrania dla niewidomych i głuchoniemych

Życie osób niepełnosprawnych z wadami wzroku czy słuchu bywa niezwykle skomplikowane. Dlatego, aby ułatwić im wykonywanie codziennych czynności co jakiś czas powstają nowe rozwiązania. Tym razem w projekcie znajduje się inteligentna odzież.

Kto stoi za projektem?

Za powstanie tej niezwykłej odzieży odpowiedzialny jest zespół naukowców oraz przedsiębiorców z siedmiu krajów europejskich. Wsparcie finansowe spada na Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020

Jak to będzie działać?

Najwięcej trudności mają osoby niewidome oraz głuchonieme, które są skazane tylko na siebie. Sporo kłopotów sprawia im każde wyjście z domu, a w szczególności przebywanie w zupełnie obcym miejscu. Inteligentna odzież opracowywana dla nich będzie miała za zadanie ułatwić im samodzielne poruszanie się poza domem, ale również wykonywanie wielu czynności. Jak to będzie działało? Naukowcy wykorzystają w tym celu inteligentne tkaniny. Poza tym odzież zostanie wyposażona w specjalne czujniki, które będą w określony sposób komunikowały się z ich właścicielem. Ubrania będą dostarczały niezbędnych informacji na temat elementów otoczenia, ale również ułatwią na przykład znalezienie upuszczonego przedmiotu. W razie konieczności poinformują o ewentualnym zagrożeniu. Odzież będzie posiadała też zdolność do rozpoznawania twarzy i obiektów.

Twórcy inteligentnych ubrań mają nadzieję, że ich wynalazek znajdzie też szersze zastosowanie, dzięki czemu stanie się bardziej pomocny nie tylko niepełnosprawnym, ale także tym, na których spoczywa ciężar umiejętnego niesienia pomocy innym.

 

*zdjęcie główne: Photo by Kaique Rocha from Pexels https://www.pexels.com/photo/people-brasil-guys-avpaulista-109919/