Jak oszczędzać na emeryturę?

Nie ma się co okłamywać – emerytom w naszym kraju nie żyje się najlepiej. Dlatego warto dużo wcześniej zatroszczyć się o swoją przyszłość w tej kwestii. Jedną z metod, która może nam w tym pomóc jest odkładanie pieniędzy. Zobacz, gdzie najlepiej ulokować swoje oszczędności.

Już dziś pomyśl o swoim jutrze

Bez względu na to, jaki czas dzieli nas od zasłużonej emerytury, nie powinniśmy dłużej zwlekać z podjęciem decyzji o odkładaniu pieniędzy na nią. Chociaż ustawowo przysługuje nam oczywiście jakaś kwota, to nie powinniśmy się łudzić, że będziemy mogli za nią realizować swoje potrzeby czy spełniać marzenia. Nigdy też nie możemy być pewni, czy na starość nie będziemy musieli walczyć z chorobą bądź zderzyć się z innym wypadkiem losowym, a wtedy środki ze skromnej emerytury z pewnością nam nie wystarczą.

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności?

Jeśli już zdecydujemy się na oszczędzanie na emeryturę powstaje kolejny dylemat – gdzie ulokować odkładane pieniądze. Rozwiązań jest kilka. Jednym z najbardziej opłacalnych jest IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Na rynku usług i produktów finansowych, narzędzie to istnieje od 2004 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem w różnych grupach wiekowych. Główny powód to możliwość chronienia swoich oszczędności przed podatkiem od zysków kapitałowych czyli tzw. podatkiem Belki, który wynosi 19%. IKE możemy otworzyć w oddziale większości banków. Zanim to jednak zrobimy sprawdźmy, jakie warunki oferują nam wyspecjalizowane w ich prowadzeniu firmy – przykład znajdziecie tutaj. Często bywa bowiem tak, że są one wiele korzystniejsze niż oferty banków.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *