Jak sobie radzić z zaparciami?

Niestrawność, refluks, zespół drażliwego jelita czy uporczywe zaparcia to tylko nieliczne z przykładów chorób, z którymi boryka się współczesna ludzkość. Stale rosnąca liczba osób dotkniętych tymi przypadłościami wynika bezpośrednio z prowadzonego przez nas niezbyt zdrowego trybu życia i spożywania jedzenia wysokoprzetworzonego, z niską zawartością błonnika. Rzecz jasna najlepszą metodą na pozbycie się wspomnianych dolegliwości jest zmiana trybu życia, jednak wiemy bardzo dobrze, że czasem potrzebna jest doraźna pomoc – dotyczy to zwłaszcza zaparć, które potrafią naprawdę uprzykrzyć życie.

zaparcia problem 1Co zatem brać na zaparcia? Przede wszystkim… wodę! Tak, to prawda – dobrze jest zacząć dzień od wypicia na czczo szklanki chłodnej, przegotowanej wody, bo to nie tylko oczyści jelita z resztek nagromadzonych tam w nocy, ale także ureguluje gospodarkę elektrolitami w dzień. Ponadto trzeba pamiętać, że warto wzbogacić dietę na przykład o czarną rzepę, maślankę, różnego rodzaju kasze, otręby albo płatki owsiane i inne produkty zawierające sporo błonnika. Trzeba pamiętać, że zwiększone spożycie błonnika pokarmowego wymaga wypijania nawet do 2,5 litra wody każdego dnia!

Inny szybki sposób na zaparcia to kupiony w aptece właściwy farmaceutyk – z dostępnych w tej chwili na rynku preparatów na pewno dobrze sprawdzi się na przykład Xenna, której substancją czynną są naturalne sennozydy, pochodzące z owoców krzewu Senna angustifoli. Warto zauważyć, że po podaniu lek ten zaczyna działać już bardzo szybko, bo po około 8-10 godzinach od zażycia, dlatego najlepiej podawać go na noc, na co najmniej godzinę przed snem. Po dostaniu się do jelita zawartość tabletki jest uwalniana, stymulując perystaltykę i ułatwiając oddanie zalegającego stolca rano następnego dnia, choć oczywiście idealnie byłoby się obywać bez jakiegokolwiek wsparcia w tej materii…

Źródła grafik: www.mamamia.com.au, www.newkidscenter.com, www.gyanherbal.in