Jeszcze nie antygrawitacja, ale…

No i stało się – kolejny gadżet z filmu science-fiction trafił do rzeczywistości. Mówię o jednym z najbardziej odjechanych wynalazków z serii „Powrót do przyszłości”, czyli o deskolotkach z części drugiej wspomnianej sagi. Pomysł był na tyle niesamowity, że trudno się dziwić, że stał się inspiracją dla wielu różnych naukowców i fanów serii do prac nad stworzeniem działającej deskolotki. Udało się to jednak dopiero teraz: właśnie wczoraj miała premierę współczesna wersja tego nietypowego „pojazdu”.

deskolotka lexus unosząca się nad wodą
Deskolotka Lexusa bez problemu unosi się nad wodą – w przeciwieństwie do swego filmowego odpowiednika…

Deskolotka opracowana i wyprodukowana została przez firmę Lexus i dodać trzeba, że prace trwały naprawdę długo i wiązały się z koniecznością przezwyciężenia wielu trudności oraz ograniczeń technologicznych. Niemniej jednak udało się i choć już teraz wiadomo, że Slide (bo tak się deskolotka Lexusa nazywa) nie będzie produktem dostępnym dla szerokich mas, to rozwiązania techniczne zastosowane w niej posłużą do dalszych prac nad pojazdami unoszącymi się nad nawierzchnią – przede wszystkim chodzi o samochody.

Wracając jeszcze do samej lexusowej deskolotki, to do poruszania się wymaga ona specjalnie przygotowanego podłoża, bo działa na zasadzie nadprzewodnictwa oraz wykorzystuje pole magnetyczne. Nadprzewodniki znajdujące się w korpusie hoverboard’a są chłodzone ciekłym azotem, dzięki czemu deska „lata” nawet z obciążeniem rzędu dobrych kilkudziesięciu kilogramów – testowali ją utalentowani deskorolkarze, których uwagi miały niebagatelny wpływ na ostateczny kształt deskolotki. Poniżej krótki filmik na ten temat.

https://www.youtube.com/watch?v=ZwSwZ2Y0Ops

Czy będzie to milowy krok w drodze do stworzenia auta przyszłości? Trudno w tej chwili powiedzieć z całą pewnością, niemniej jednak stworzenie funkcjonującego hoverboard’a zasługuje na szacunek i uznanie.

źródła obrazków: moto.onet.pl, topgear.com