Już niedługo piraci złapią się sami…

Nie, nie mam na myśli piratów drogowych – chodzi o piractwo własności intelektualnej. Niedawno wpadłem na newsa dotyczącego znanego chyba wszystkim portalu chomikuj.pl. Otóż pracownicy gryzonia na mocy wyroku sądu mają od teraz obowiązek raz na miesiąc wyszukać w Guglu i w Bingu frazy powiązane z trzema filmami rodzimej produkcji, a następnie dezaktywować znajdujące się na pierwszych pięciu stronach wyników linki prowadzące do tychże „dzieł” kinematografii.

kadr z filmu "Jak być kochaną"
Gdyby jeszcze te filmy były autentycznymi arcydziełami w rodzaju „Jak być kochaną”…

Wszystko niby fajnie, bo w końcu ktoś aktywnie walczy z piractwem i tak dalej, ale jest tu jedno drobne „ale”: problem piractwa jest na tyle poważny, że takie działania go nie rozwiążą – to raz. Po drugie to tak naprawdę dosyć niebezpieczny precedens, bo wszystkie podobne działania zazwyczaj wywołują wśród internautów burzę. Nie tylko na poziomie dyskusji, oczywiście, bo na przykład w tym konkretnym przypadku wiele osób postanowiło swoje prywatne pliki ponazywać tytułami wspomnianych filmów (bo nikt tego przecież nie zabrania), a jeśli zostaną one usunięte, dochodzić swoich praw nie tylko u właściciela portalu, ale też i w instytucjach, na których żądanie wprowadzono w życie opisywany wyrok (chodzi o Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Akson Studio i Studio Filmowe Zebra). Chyba nawet troszeczkę im współczuję. Troszeczkę.

flaga piracka z czaszką i kordelasami
Walka z piractwem własności intelektualnej przypomina póki co walkę z wiatrakami…

Nie mam najmniejszego pojęcia, jak się to wszystko skończy, ale najprawdopodobniej już wkrótce do sądu trafi apelacja zaskarżająca wyrok z uwagi na jego sprzeczność z obowiązującym w Polsce prawem. To zresztą dosyć interesujące, że sąd (w tym przypadku Sąd Okręgowy w Krakowie) wydaje wyrok pozostający w sprzeczności z literą prawa i wszystko jest w porządku, bo przecież chodzi o walkę z piractwem…

źródła obrazków: tapety.joe.pl, zdjecia.biz.pl, repozytoriumfilmowe.pl