Kierowco! Już możesz jeździć bez dowodu rejestracyjnego!

Dobra wiadomość dla wszystkich kierowców – mogą już nie pamiętać o tym, by wozić ze sobą dowód rejestracyjny. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nie jest to już obowiązkowe.

Co zamiast dokumentów?

Nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 października b.r. (2018). Zgodnie z nimi kierowca nie musi już posiadać przy sobie ważnych dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. W razie konieczności w gestii policji, która zatrzyma kierowcę leży sprawdzenie jego danych drogą on-line w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czy przepis dotyczy każdego kierowcy?

Nie. Z obowiązku takiego nie są zwolnieni jedynie kierowcy, których pojazdy są zarejestrowane za granicą. W tym wypadku muszą mieć przy sobie zarówno dowód rejestracyjny, jak i zaświadczenie.

O tym musimy pamiętać

Oczywiście w trasie nie musimy mieć ze sobą wymienionych dokumentów. Jednak nie należy ich chować do kąta szafy i nie przejmować się nimi. Będą one nam wciąż niezbędne. Sytuacje, kiedy musimy je przedłożyć to: badanie techniczne (kontrola) naszego pojazdu, sprzedaż auta, a także zagraniczny wyjazd (bez względu na jego długość).

Udogodnienie o jakim mowa zostało przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, a stało się ono możliwe, gdyż w zeszłym roku wszystkie informacje na temat kierowców i ich pojazdu (data ostatniego przeglądu technicznego oraz zapis dotyczący ważności ubezpieczenia) zostały zebrane i wprowadzone do elektronicznej bazy. Brak konieczności okazywania takiego dokumentu to także spora wygoda dla policjantów czy innych służb, które o wiele szybciej dotrą teraz do niezbędnych informacji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *