Klimatyzator w domu – tak czy nie?

Upalne lato powoduje, że chętnie sięgamy po wszelkie sposoby na to, aby się skutecznie ochłodzić. Do najpopularniejszych rozwiązań, które wielu z nas decyduje wdrożyć należy klimatyzacja. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Klimatyzator w domu – zalety

Niewątpliwą zaletą montażu tego typu urządzenia w naszych mieszkaniach, jest komfort, jaki daje przy naprawdę wysokich temperaturach. Korzystamy na tym nie tylko my, ale również przebywające z nami zwierzęta, a nawet rośliny. Drugi plus to ekonomiczność. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w wiele energooszczędnych – niekiedy także inteligentnych – mechanizmów. Po trzecie – współczesne klimatyzatory pomagają nam w oczyszczeniu powietrza z bakterii, toksyn, a nawet grzybów. Jest to możliwe dzięki montażowi specjalnych filtrów. W ten sposób nasze mieszkanie latem zamienia się w swoistą oazę dla alergików, a nas – zdrowych ochrania przed ryzykiem jej wystąpienia. Chłodniejsze powietrze sprzyja też pracy umysłu. Dzięki pracy klimatyzatorów nie jesteśmy tacy senni, ani pozbawieni energii.

Klimatyzacja w domu – minusy

Niestety pomimo licznych zalet, klimatyzacja posiada też swoje minusy. Najczęstsza z nich to poważne infekcje górnych dróg oddechowych. Ból gardła, kaszel czy zatkane zatoki, to bardzo częste objawy, które pojawiają się w trakcie lub tuż po skorzystaniu z klimatyzacji. Dlatego dobrym sposobem na uniknięcie takich kłopotów, jest odczekanie chwili przed wejściem do pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator. Po drugie – jest to dość spory jednorazowy wydatek. Co prawda z czasem inwestycja się nam zwraca, jednak nie od razu. Bywa również, że nasze urządzenie dość głośno pracuje, co skutecznie będzie zniechęcało do jego używania. Aby wyeliminować tą niedogodność wybierany klimatyzator powinien emitować dźwięk poniżej 35 dB.