Kolory dobre na stres i depresję

Te dwa stany towarzyszą nam coraz częściej. Istnieje szereg różnego rodzaju metod, które mogą pomóc nam w walce z nimi. Jedna z prostszych to oddziaływanie kolorem. Oto siedem przykładów barw korzystnie wpływających na naszą psychikę.

Białykojarzony jest ze spokojem. Przypisuje mu się również działanie wyciszające i kojące. Ponadto biel poprawia ogólne samopoczucie. Stanowi też swego rodzaju tarczę ochronną przeciwko negatywnym odczuciom i emocjom.

Fioletowy (uznany za kolor roku 2018) jest barwą korzystnie wpływającą na nasz system nerwowy. Sprzyja to medytacji oraz odprężeniu. Mówi się, że barwa fioletowa przeciwdziała również bezsenności.

Niebieskitej barwie przypisuje się działanie silnie wyciszające. Uważa się, iż wspiera walkę z bezsennością, która jak wiadomo często towarzyszy stresowi i depresji. Mówi się również, iż niebieski korzystnie wpływa na stan naszego umysłu.

Różowyten kolor uważa się za nastrajający optymistycznie. Przypisuje mu się również właściwości uspokajające i wyciszające negatywne emocje, jak chociażby wzburzenie czy zdenerwowanie.

Turkusowyuważa się, że sprzyja relaksowi i niweluje uczucie ciężkości myśli. Wpływa pozytywnie na napięcie nerwowe. Przypisuje mu się ponadto działanie orzeźwiające i wprowadzające w przyjemny stan.

Złotytej barwie przypisuje się działanie antydepresyjne. Złoty działa energetyzująco. Pobudza do działania. Uspokaja emocje. Wzmacnia system nerwowy. Uważa się, że jest to barwa, która działa korzystnie na umysł.

Żółty przypisuje mu się korzystny wpływ na układ nerwowy. Uważa się, że jest to barwa, która rozwesela i działa wzmacniająco przy nagłym spadku energii. Wpływa też dodatnio na nasz umysł i pomaga pozbyć się uczucia smutku i przygnębienia.

***
Chociaż na temat chromoterapii istnieje szereg skrajnie różnych opinii, warto wypróbować działanie wybranych barw sięgając chociażby po dodatki dekoracyjne lub ubrania w tym kolorze. Możemy też wykorzystać je w kolorowankach antystresowych – osobiście zauważam korzystne działanie barwy niebieskiej.