Jak krytykować bliskich, by ich nie urazić?

Relacje z bliskimi czy osobami, na których szczególnie nam zależy bywają dość kłopotliwe. Zwłaszcza, gdy coś nam nie pasuje w ich zachowaniu, czy wyglądzie. Zobacz, jak skrytykować kogoś takiego, nie urażając go przy tym.

1. Krytykę wyraź na osobności

Zrób to również na tyle cicho, by nikt inny nie słyszał Waszej rozmowy. Ganienie w towarzystwie powoduje, że dana osoba poczuje się niekomfortowo. Twoją uwagę zaś uzna za chęć do jej upokorzenia. Na taką krytykę w obecności innych szczególnie wrażliwe są najmłodsi oraz nasi partnerzy.

2. Wyrażaj swoje zdanie, ale nie atakuj

Masz prawo zwrócić komuś uwagę, że nie zachowuje się tak, jak powinien, a Ciebie to drażni czy dokucza w inny sposób. Postaraj się jednak, aby krytyka przybrała formę pouczenia. Atakowanie, krzyk czy co gorsze ironia, z pewnością popsują relacje między Wami na długo.

3. Zamiast wzbudzania poczucia winy  – wyraź swoje emocje

Krytykując czyjeś zachowanie często obwiniamy osobę o celowe działanie czy uprzykrzenie nam życia. Jeśli wyślemy komunikat zwrotny mówiąc, że jest nam trochę przykro z powodu takiego czy innego zachowania – krytykowany z pewnością nie odbierze się tego źle, a być może nawet przeprosi i obejdzie się bez wzajemnych pretensji, które do niczego dobrego  nie doprowadzą.

4. Nie obrażaj, nie poniżaj, nie znieważaj

Krytyka ma na celu sprawianie, by dana osoba zmieniła swoje postępowanie. Wytykanie komuś jego błędów w postaci obraźliwych epitetów wywoła efekt odwrotny od zamierzonego i z pewnością sprawi, że krytykowany poczuje się poniżony.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *