Laserowe działa w wersji lotniczej

Jeszcze do niedawna specjaliści szacowali, że postęp technologiczny umożliwi zamontowanie na samolotach laserów bojowych o realnym potencjale militarnym dopiero za kilkanaście lat (jako datę graniczną podawano rok 2030). Okazuje się jednak, że Amerykanie poczynili w tej dziedzinie na tyle duże postępy, że najprawdopodobniej będą w stanie wyposażyć swoje lotnictwo wojskowe w tego rodzaju broń już za mniej więcej 5 lat.

testy LaWS w roku 2013 prototyp zamointowany na okręcie wojennym
Póki co broń laserowa jest montowana na okrętach wojennych, ale już wkrótce ma to ulec zmianie…

Co ciekawe jako jeden z najważniejszych powodów przezbrojenia samolotów podawane są… bardzo wysokie koszty standardowego uzbrojenia – rakiet oraz pocisków do działek dużego kalibru. Laserowe działa lotnicze (przy pomocy których będzie można zestrzelić nie tylko małe cele w rodzaju dronów, ale także samoloty wroga) mają być według amerykańskich specjalistów wielokrotnie tańsze w eksploatacji od wspomnianych wyżej rodzajów broni, co z kolei ma się przełożyć na możliwość zainwestowania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy w innych sektorach.

Tymi informacjami podzielił się z szeroką publicznością obecną na konferencji Air Force Association Air & Space generał Hawk Carlisle podczas wygłaszanego przez siebie wykładu. Carlisle ujawnił też jeszcze jedną interesującą z punktu widzenia wojskowych możliwość, czyli stworzenie bomb lotniczych, których parametry wybuchu (czas i sposób) ustalałby pilot samolotu bezpośrednio przed ich zrzutem na cel.

Osobiście nigdy nie przypuszczałem, że broń rodem z filmów science-fiction, które oglądałem w dzieciństwie, stanie się faktem i będzie naprawdę używana w konfliktach zbrojnych. Okazuje się jednak (nie po raz ostatni, jak przypuszczam), że rzeczywistość znów wyprzedziła przewidywania nawet największych fantastów…

Źródła obrazków: arstechnica.net, darpa.mil, arstechnica.com