Lustro – historia produkcji

Od zarania dziejów ludzie przeglądali się w taflach jezior, rzek i strumyków. Oglądanie swojego odbicia nie służyło im wyłącznie do hołdowania próżności. Według antycznych myślicieli, miało ono za zadanie kształtować ludzki charakter. Bez względu na pełnioną rolę, zwierciadła stały się towarem bardzo pożądanym. W jaki sposób powstało zatem pierwsze lustro i kiedy zaczęto go wytwarzać w znany nam sposób?

Pierwsze lustra

Lustro z brązu
Lustro z brązu

Najstarszymi wykonywanymi przez ludzi zwierciadłami były wypolerowane kamienie, głównie zastygłe kawałki czarnej lawy wulkanicznej. Około roku 4000 p.n.e. w Tureckiej Anatolii produkowano takie lustra z obsydianu. W tym czasie chińskie cesarzowe przeglądały się w zwierciadłach z brązu, które doskonalono tam aż do XIX wieku. W roku 3000 p. n. e. metalowe lustra zawędrowały do Indii. Lustro szklane narodziło się natomiast w starożytnym Rzymie. Takich zwierciadeł używali również Wikingowie. Dopiero XII wiek upowszechnił produkcję szklanego lustra, którego Arabowie używali już od stuleci. Początkowo zwierciadła takie wytwarzano głównie na południu Niemiec, dopóki technologii produkcji nie przejęli Wenecjanie. W XIV wieku na wyspie Murano powstało istne centrum przemysłu lustrzanego. Mieszkańcy Wenecji zaczęli dodawać do szkła stopy rtęci, co czyniło lustro bardziej przejrzystym. Potęga Wenecji skończyła się jednak w XVII wieku. Wówczas król Francji sprowadził rzemieślników, którzy po wielu próbach stworzyli dobre jakościowo lustra do słynnej wersalskiej Galerii Zwierciadlanej.

Lustro współczesne

Zwierciadło inteligentne
Zwierciadło inteligentne

Od XIX wielu lustra zaczęto produkować na skalę przemysłową. W latach 30 tego stulecia niemiecki chemik Justus von Liebig opracował technologię srebrzenia szklanej tafli, która znacząco wpłynęła na jakość odbicia. Od tego czasu sposób wytwarzania luster praktycznie się nie zmienił. Niemniej w ostatnich latach powstało kilka projektów tak zwanego inteligentnego zwierciadła. Ma ono wbudowaną kamerę i jest połączone z Google’em. Dzięki specjalnym czujnikom, lustro to odbija twarz i wita właściciela kilkoma miłymi zdaniami. Wyświetla także prognozę pogody oraz wiadomości z kraju i ze świata. Dzięki temu, myjąc zęby, można poznać wszystkie najistotniejsze newsy. Twórcą jednego z takich prototypów jest Polak – Tomasz Misiukiewicz.

Lustro towarzyszy nam na co dzień. Jego historia sięga 6000 lat. Jednak zwierciadło znane nam dzisiaj, zaczęto produkować dopiero w XIX wieku. Obecnie powstają projekty tzw. inteligentnych luster, które witają się z właścicielem i przedstawiają mu najważniejsze informacje na dany dzień.

Źródła grafik: wikipedia.pl; archeowiesci.pl; matthewhalaba.natemat.pl.