Jak nauczyć się programowania?

Niemal na każdym kroku usłyszeć można o tym, że programiści są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Czy każdy może nauczyć się tego fachu?

Mogłoby się wydawać, że nauka programowania nie stanowi niczego trudnego. Ostatecznie, praktycznie wszystkie materiały dostępne są w Internecie, bardzo często za darmo, zatem właściwie czemu by nie spróbować? Dodatkowo, młodzi adepci trudnej sztuki pisania kodu mogą od razu sprawdzić swoje umiejętności w praktyce – projektując choćby proste aplikacje.

To jednak tylko z pozoru tak łatwe zadanie. Tak naprawdę, nauka programowania to przynajmniej kilka lat naprawdę ciężkiej pracy – choć z boku pisanie kodu wygląda na raczej proste zadanie, to w rzeczywistości wymaga to nieustannego testowania. Warto bowiem wiedzieć o tym, że programowanie to nie tylko wpisywanie kolejnych linijek kodu, ale przede wszystkim nieustanna walka z poprawnością zapisu – nieraz bywa tak, że jakaś cząstka wpisanego kodu zwyczajnie została niepoprawnie wprowadzona, co zaburza lub wręcz całkowicie uniemożliwia poprawne działanie aplikacji.

To właśnie ten etap, w którym wiele osób zwyczajnie odpuszcza sobie programowanie. Aby móc robić to dobrze, konieczne są przynajmniej kilkumiesięczne, żmudne próby stworzenia kodu, który rzeczywiście działa. Cierpliwość jest cnotą, jak mówi stare polskie przysłowie, a w przypadku programowania na pewno – raczej nie ma co liczyć na nagłe przebłyski geniuszu czy szalone pomysły w trakcie pisania kodu. Niestety, ale jest to praca dla osób o wyjątkowo introwertycznym charakterze, co zresztą potwierdza obraz komputerowego nerda, jaki pokutuje u większości osób.

Czy warto?

Jeżeli masz naprawdę dużo wolnego czasu i mnóstwo samozaparcia oraz cierpliwości, to zdecydowanie można spróbować. Być może nie staniesz się programistą pełnoetatowym, ale traktować będziesz te umiejętności jako dodatkową metodę na zarobienie pieniędzy poza pracą.

Z drugiej strony, jeżeli rzeczywiście nauczysz się dobrze programować w popularnym języku, to masz szansę na naprawdę spore zarobki. Być może warto byłoby przemyśleć takie rozwiązanie – tym bardziej, jeżeli w jakiś sposób Cię ta sfera interesuje.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *