Nie wierz Internetowi

Polski narodowy wieszcz marzył o tym, by mądre księgi trafiły “pod strzechy”. Aż dziw, że nikt jeszcze nie wykorzystał tego motywu w reklamie Internetu!

Internet w każdym domu?

Tym razem nie będzie jednak o reklamach, a raczej o tym jak bardzo Internet zmienia nasze codzienne życie. I nie chodzi już nawet o to, że spędzamy wiele godzin w fotelu, tępo wpatrzeni w niewielkie punkty na ekranie komputera/tabletu/smartfona (niepotrzebne skreślić). Tak jak Mickiewiczowskie księgi miały przekazywać kolejnym pokoleniom wiedzę o Polsce, tak Internet powoli staje się jedynym źródłem wiedzy o otaczającym świecie. Może to i dobrze – ostatecznie, dzięki temu wiedza jest znacznie lepiej rozpropagowana. Niestety, jest też druga strona medalu.


int3Ilość informacji pojawiających się w Internecie każdego dnia jest wręcz przytłaczająca. Z tego powodu, bardzo często użytkownicy Sieci nawet nie starają się sięgać po inne źródła informacji wychodząc z założenia, że w Internecie znajdą “wszystko”. Kłopot nawet nie w tym, że jednostronna narracja nigdy nie jest dobra (wszak w Sieci można znaleźć wiele różnych spojrzeń na tę samą kwestię), a raczej w tym, że korzystanie z internetu rozleniwia.


Tak, to nie żart! Informacja nie wymaga już żmudnego przekopywania się przez kolejne hasła w opasłym tomisku encyklopedii – dziś wystarczy wpisać hasło i po sekundzie mamy już wszystkie potrzebne informacje.

Nadmierna wiara w treści

Ludzie zbyt często nadmiernie wierzą źródłom znalezionym w Internecie – pamiętajmy, że publikować tam może każdy! Książka, zanim trafi do druku, z reguły jest dosyć dogłębnie recenzowana. Z Internetem bywa różnie, a częstoint2 są tam powielane – nie bójmy się tego słowa – oczywiste bzdury.

Przykłady? Proszę bardzo – ot, choćby porady dotyczące napraw komputerów, jakie często można znaleźć na forach tematycznych. Ewentualnie porady na forach dotyczące zażywania konkretnych lekarstw czy choćby karmienia rybek akwariowych – przy odrobinie wyobraźni o tym można napisać książkę w różnych gatunkach – satyra, horror, powieść kryminalna – Internet dostarcza tonę inspiracji każdego dnia!