Nietrafione prezenty świąteczne – co z nimi zrobić?

Boże Narodzenie już za nami. Niektórym pozostały po nich nie tylko przyjemne wspomnienia, dodatkowe centymetry w pasie ;), ale również całkowicie nietrafione prezenty i problem, co z nimi zrobić o ile nie są spersonalizowane. Oto krótka instrukcja.

Tego nigdy nie rób z nietrafionym podarunkami.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre nie powinniśmy zdradzać osobie, która nas obdarowała, że nie podoba nam się to, co od niej dostaliśmy. Możemy w ten sposób sprawić jej sporą przykrość, zwłaszcza, gdy jest to osoba starsza lub słabiej znająca nasze faktyczne potrzeby lub upodobania. Możemy jedynie przy najbliższej okazji zasugerować delikatnie, jakie są nasze zainteresowania.

Nigdy nie należy też puszczać w obieg prezentów spersonalizowanych, czyli takich, które zostały ozdobione grawerem z naszym imieniem bądź ozdobione w inny sposób związany z nami sposób. Tak samo nie wolno postępować z ręcznie wykonanymi podarunkami lub „mniej nowoczesnymi”.

Należy też pamiętać, aby nie wyśmiewać intencji osoby, która podarowała nam nietrafioną rzecz. Nigdy nie możemy być pewni, czy nasze uwagi nie zostaną jej przekazane i w jakiej formie.

Nietrafione prezenty – co wolno nam z nimi zrobić?

Nieudany prezent może popsuć nam humor, ale nigdy nie powinniśmy okazywać jawnie niezadowolenia z tego faktu.

Zazwyczaj taki nieudany podarunek to przypadkowe działanie „Św. Mikołaja”, które wynika z jego nieznajomości naszych preferencji czy zainteresowań. Należy okazać mu zrozumienie i zwyczajnie podziękować. Pamiętajmy też, by nietrafiony prezent nie wylądował natychmiast w kącie. Uczmy tego także nasze pociechy. Dobrze, aby zdawały sobie sprawę, że to co znajdziemy pod choinką jest zwykłym dodatkiem do tego co najważniejsze w Świętach, czyli wspólnie spędzanego czasu i wzajemnie okazywanych: życzliwości oraz szacunku. Co natomiast możemy wszyscy zrobić z rzeczami znalezionymi pod choinką, które okazały się nie być w naszym guście? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Oddanie naszego niechcianego prezentu komuś innemu

Wybierzmy jednak bardzo dokładnie przyszłego właściciela. Przede wszystkim zadbajmy o to, by nietrafione prezenty opuściły naszą rodzinę i nie powędrowały również tam, gdzie „Św. Mikołaj” często bywa. Niektóre osoby mają bowiem doskonałą pamięć, w kwestii tego, co komu podarowały więc z łatwością swój podarunek na zdjęciach czy w czasie najbliższej wizyty. Lepiej uniknąć takich niezręcznych sytuacji.

Wsparcie otrzymaną rzeczą bazarku na jakiś szczytny cel

Takie nieudane podarunki świetnie sprawdzą się, jako fanty, które będą podlegały licytacji. Musimy jednak pamiętać, by ofiarowane rzeczy były niezniszczone a najlepiej zapakowane w oryginalny sposób. Najczęściej organizują je fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz zwierząt i dzieci. Informacji o nich należy szukać właśnie na tematycznych grupach facebookowych.

Sprzedanie

To kolejny sposób na pozbycie się niechcianego prezentu. Jednak rozwiązanie to ma jeden minus. Aby dokonać sprzedaży, musimy sfotografować daną rzecz, a następnie umieścić ogłoszenie w internecie. Jeśli nadawcą nieudanego prezentu jest osoba młoda bądź obyta ze światem on-line, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że natrafi na naszą ofertę. Uniknąć takiej wpadki możemy zamieszczając ogłoszenie nie na lokalnym portalu, ale w grupie sprzedażowej na Fb.

Dokonanie zwrotu w sklepie

Oddanie prezentu do sklepu i wymiana go na inny rozmiar, kolor, fason, rodzaj jest możliwe, tylko wtedy, gdy porozumiemy się wcześniej w tej kwestii z osobą, która nas obdarowuje.

Ta metoda sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy ofiarująca nam dany prezent osoba, sama nas o tym poinformuje. Sami raczej nie dopytujmy o taką możliwość, chyba, że doskonale znamy naszego „Świętego Mikołaja” i wiemy, iż takie pytanie, go nie w żaden sposób nie urazi. Absolutnie nie zadawajmy takich pytań dziadkom!

Wymiana z innymi

Możemy jej dokonać na kilka sposobów. Na przykład organizując specjalne spotkanie w gronie przyjaciół i znajomych, w czasie którego odbędzie się losowanie prezentów lub nastąpi zwyczajna zamiana. Inne rozwiązanie to wymiana nietrafionych podarunków na konkretne rzeczy (także produkty spożywcze jak ulubione słodycze, kawa czy alkohol) za pośrednictwem internetu. Chętnych zazwyczaj nie brakuje.

Oddanie potrzebującym

Wiele rzeczy, które nie trafiły w nasz gust, może przynieść radość osobom w trudnej sytuacji życiowej czy materialnej. Mogą to być mieszkańcy domów opieki, schronisk dla bezdomnych czy osoby samotne. W tym celu można nawet zorganizować jakąś większą akcję na zasadzie zbiórki. Warto zaznaczyć w niej rodzaj rzeczy, jakie zbieramy. Zwróćmy koniecznie uwagę na to, by były one nieużywane bądź są w naprawdę doskonałym stanie.

Nieudanych prezentów trudno jest uniknąć, chyba, że jest się dzieckiem i można napisać list do Świętego Mikołaja z konkretnymi życzeniami. W przeciwnym wypadku takie niefortunne upominki świąteczne potrafią zepsuć nam humor lub spowodować, że poczujemy się nieco skrępowani. Nigdy jednak nie okazujmy swojego rozczarowania czy niezadowolenia. Pomijając fakt, że nasze zachowanie może zostać odebrane, jako przejaw nietaktu z naszej strony, możemy sprawić komuś wielką przykrość. Nie zapominajmy również, że prezenty w czasie Świąt pełnią jedynie funkcję symboliczną i nie powinniśmy przywiązywać do nich większej wagi. To samo przekazujmy naszym pociechom…