Nomofobia – nowa choroba naszego wieku. Czy wiesz czym się objawia?

Smartphone – trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tych sprytnych i wielomogących urządzeń. Ale czy wiesz, że są osoby, u których przywiązanie do ich telefonu graniczy z chorobą?

Niebezpieczne obcowanie z nowoczesnością

Smartphony to jedne z najnowszych osiągnięć technologicznych. Sprawnie posługują się nimi nawet kilkuletnie dzieci, które często posiadają własne modele. Użytkownicy smartphonów cenią je za wygodę oraz nieskończoną ilość możliwości, jakie im dają. Jedni korzystają z nich jedynie po to, by być w stałym kontakcie z innymi oraz światem. Inni wykorzystują je w swojej pracy. Nie brak jednak osób, które używają swoich telefonów w niewłaściwy sposób np. rozsyłając za ich pomocą ośmieszające innych fotomontaże lub filmiki nagrane z ukrycia. Najnowsze modele smartphonów mają jeszcze jedną wadę – stanowią łasy kąsek dla cyberprzestępców.

Te sprytne urządzenia szybko zaczęły funkcjonować, jako skuteczne narzędzie do zniewolenia.

Nomofobia – podwójne zagrożenie

Nierozsądne korzystanie ze smartphonów niesie ze sobą także spore zagrożenie dla naszej psychiki. Mówi się już nie tylko o zwykłym uzależnieniu od tych urządzeń, ale o prawdziwej obsesji na ich punkcie. Zjawisko to przybrało na sile do tych rozmiarów, że uważane jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku! Określa się je jako nomofobia, a dotyczy zachowań agresywnych, które pojawiają się w momencie, gdy zostajemy pozbawieni wolnego dostępu do naszego telefonu. Naukowcy twierdzą nawet, że schorzenie to może być niebezpieczne nie tylko dla naszej psychiki, ale nawet zaburzać nasze relacje społeczne. U młodszych użytkowników mogą pojawić się problemy ze zwykłą koncentracją czy umiejętnością wykonania najprostszych czynności lub zdobycia podstawowych informacji bez użycia smartphona. W sieci możemy znaleźć nawet specjalne kwestionariusze badające poziom naszej obsesji.

*
Smartphone to przydatne urządzenie, które pomaga nam w wielu czynnościach. Niestety bywa też groźne, jeśli zbytnio zaufamy jego możliwościom i zafascynujemy się nimi. Aby tego uniknąć wystarczy jedynie ograniczyć ilość czasu, jaki zabiera nam posługiwanie się smartphonem, a przede wszystkim pielęgnować relacje towarzyskie oraz rodzinne.

*zdjęcie główne: Photo by Tofros.com from Pexels