Opatrunek hydrokoloidowy – co to takiego?

Odleżyny, rany pourazowe oraz oparzenia – wszystko to uszkodzenia, których usunięcie jest nie lada problemem. Pomocny może być w tym wypadku opatrunek hydrokoloidowy.

Opatrunki tego rodzaju są w powszechnym użyciu od ponad trzydziestu lat. Ich wprowadzenie zapoczątkowało prawdziwą rewolucję w leczeniu ran, szczególnie tych trudno gojących się.

Zasada działania

opatrunek hydrokoloidowyDzięki swojej specjalnej strukturze, opatrunki tego rodzaju bardzo przyspieszają gojenie się ran oraz poprawiają komfort chorego.

Jak działa opatrunek hydrokoloidowy? Wewnętrzna część opatrunku w momencie kontaktu z wydzieliną wydobywającą się z rany wytwarza specjalny żel, który pozwala na optymalne gojenie się uszkodzonego miejsca. Co ważne, tego rodzaju opatrunki oznaczają także znacznie wyższy komfort – żel pozwala na utrzymanie okolicy rany w odpowiedniej wilgoci, co bardzo łagodzi ból, jaki z reguły pojawia się przy podrażnieniu zakończeń nerwowych w ranie.

Z kolei zewnętrzna warstwa opatrunku skutecznie zatrzymuje zarówno wodę, jak i bakterie, jednocześnie pozwalając na normalną wymianę gazową, co również przyspiesza gojenie rany. Struktura takiego opatrunku umożliwia szybkie oczyszczenie rany – usuwa obumarłe tkanki, a dzięki niskiemu pH zapobiega pojawianiu się tam bakterii. Dodatkowo, opatrunek hydrokoloidowy pozwala na znacznie szybszą odbudowę naczyń krwionośnych.

Doskonały komfort

Szybkość gojenia się ran to jedno, ale stosowanie opatrunków tego rodzaju oznacza także znacznie lepszy komfort. Przede wszystkim, plastry hydrokoloidowe nie przylegają tak ściśle do rany, jak to ma miejsce w przypadku zwykłychopatrunek hydrokoloidowy opatrunków z gazy. Dzięki temu, podczas ich zdejmowania nie pojawia się dokuczliwy ból. Taki opatrunek nie pozostawia również zabrudzeń wewnątrz rany. Co równie ważne, nie ma konieczności codziennej zmiany opatrunku – to produkty w pełni wodoodporne, co eliminuje problem z codzienną jego wymianą.

Zastosowanie

Takie opatrunki są szczególnie polecane do ran z niewielkim wysiękiem. Bardzo dobrze sprawdzają się także do leczenia odleżyn, owrzodzeń czy ran pooperacyjnych. Polecane są także do ran powstałych w wyniku różnego rodzaju oparzeń. Co ważne, opatrunki hydrokoloidowe można je stosować praktycznie na każdym etapie gojenia się rany.

źródła zdjęć: convatec.pl; mamapisze.com.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *