Operacje na wydrukach

Bez dwóch zdań przyszło mi żyć w niezwykle interesujących czasach – co chwila naukowcy dokonują jakiegoś przełomowego odkrycia, co chwila kolejna dotychczas niedostępna bariera technologiczna zostaje przełamana i pojawiają się nowe możliwości. Tak było również i z techniką wydruków 3D, która na rynku jest relatywnie nowa, a już nalazła dziesiątki (jeśli nie setki lub nawet tysiące) bardzo ciekawych zastosowań i wciąż pojawiają się nowe.

tylne koło roweru z wydrukowanymi na drukarce 3d częściami tytanowymi
Drukowanie tytanowych części do rowerów jest dziś już normą

Jednym z najciekawszych pomysłów z ostatnich dni są udane próby wykorzystania technologii druku 3D w chirurgii medycznej. Jeszcze do niedawna operacje na otwartym sercu nie pozwalały chirurgom na popełnienie jakiegokolwiek, nawet najmniejszego błędu – lekarz miał tylko jedno „podejście” i jeśli coś nie wyszło, pacjent umierał.

Teraz natomiast, dzięki technologii opracowanej przez MIT i Boston Children’s Hospital, można w zwykłej drukarce 3D wydrukować serce danego pacjenta i na nim trenować operację. Sprawa jest o tyle przełomowa, że po pierwsze daje lekarzowi pełen wgląd w anatomię serca danej osoby (a tu potrafią się zdarzyć różne nie zawsze spodziewane anomalie), a po drugie pozwala zaplanować przebieg takiej operacji, co z kolei dramatycznie zwiększa szanse przeżycia operowanego pacjenta.

sfinansowana na kickstarterze drukarka 3d zortrax
Wydrukowanie trójwymiarowego modelu serca danego pacjenta wymaga zwykłej drukarki 3D

Co równie ważne dzięki tej technologii lekarz może najnormalniej w świecie pokazać rodzinie pacjenta jego serce i wyjaśnić, dlaczego zabieg jest niezbędny. Testy przeprowadzone dotychczas wskazują, że pomysł jest bardzo dobrze przyjmowany zarówno przez pacjentów, jak tez przez ich rodziny oraz samych lekarzy. Pozostaje mieć nadzieję, że i w Polsce ta technologia zawita we w miarę najbliższym czasie…

źródła obrazków: mit.edu, 3dprintingtrends.pl