Opony całoroczne – czy warto ich używać?

Pytanie postawione w tytule jest w kontekście nadciągającej wielkimi krokami zimy jak najbardziej na miejscu – zwłaszcza w naszym pięknym kraju, w którym staramy się aż nazbyt często szukać oszczędności na każdym kroku. Wielu kierowców powtarza, że inwestycja w specjalizowane opony sezonowe nie ma większego sensu w sytuacji, gdy zima jest tak łagodna, jak to ostatnio ma miejsce w Polsce. Czy mają oni rację?

opony całoroczne Paradoksalnie i tak, i nie. Opony całoroczne stanowią rozwiązanie pośrednie pomiędzy oponami zimowymi i letnimi zarówno pod względem oferowanej przyczepności, jak też ilości odprowadzanej spod koła wody czy oporów toczenia i zawsze trzeba brać na to poprawkę. Na pewno tego typu opony nie sprawdzą się dobrze dla kogoś, kto jeździ bardzo dużo i głównie na trasie, bo w przypadku konieczności nagłego wyhamowania na śliskiej nawierzchni lepiej sprawdzą się opony zimowe – nawet kilka metrów różnicy może oznaczać w tym przypadku różnicę pomiędzy czyimś życiem a śmiercią.

Vredestein Quatrac 3Jeśli jednak jeździmy raczej niewiele i głównie w mieście, to opony całoroczne dobrej jakości i renomowanej firmy są właściwym wyborem: średnie prędkości są nieduże, więc hamowanie odbywa się z mniejszej prędkości, a poza tym drogi w miastach zwykle są odśnieżone. W przypadku wspomnianych wyżej opon firmy Vredestein istotnym czynnikiem przemawiającym za ich zakupem jest też fakt, że są to jedne z nielicznych dostępnych na rynku opon typu „run flat”, czyli ze specjalną „wlewką” umożliwiającą jazdę z niewielką prędkością do serwisu nawet w przypadku przebicia ogumienia. Tak więc na długie trasy zdecydowanie polecam ogumienie sezonowe, do miasta opony całoroczne.

źródła obrazków: allegro.pl, consumerreports.org

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *