Jak oszczędzić energię w firmie?

Nadmierne zużycie energii elektrycznej jest bolączką bardzo wielu polskich firm, przy czym warto zauważyć, że najczęściej za wysokie rachunki za prąd odpowiada brak świadomości i wyrobienia pewnych nawyków wśród zatrudnionych pracowników. Dziś więc postaramy się przedstawić garść najistotniejszych porad, które pomogą zredukować zużycie energii elektrycznej w nawet najmniejszej firmie, co z kolei pozwoli zaoszczędzić na kosztach prowadzenia przedsiębiorstwa niemałe kwoty.

energia 1Warto na przykład zainwestować w nowe, dobrej klasy okna – pozwoli to nie tracić ciepła z pomieszczeń i może zmniejszyć rachunki za energię nawet o około 10%. Rzecz jasna pomieszczenia nadal muszą być odpowiednio wentylowane podczas pracy i nie wolno o tym nigdy zapominać!

Bardzo dobrym pomysłem jest wymiana wszystkich normalnych (czyli starego typu) żarówek na rozwiązania nowe – albo świetlówki kompaktowe, albo nawet na żarówki LED-owe, których pobór mocy jest znacznie niższy niż u ich tradycyjnych odpowiedników. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w biurach, gdzie światło pali się przez wiele godzin w ciągu doby: oszczędność może sięgnąć nawet 80%.

energia 2Istotnymi generatorami kosztów w firmach są niewyłączone na noc komputery, drukarki, kopiarki, rzutniki czy nawet klimatyzatory – wszystkie te urządzenia należy wyłączać po zakończeniu pracy, a w przypadku nowoczesnych komputerów warto pamiętać, że większość z nich pozwala samemu dobrać parametry pracy (w tym wydajność procesora, a tym samym pobór energii).

Z powyższych przykładów wyraźnie widać, że oszczędzanie energii elektrycznej w firmie wcale nie musi być zadaniem uciążliwym – wystarczy odpowiednio przeszkolić pracowników albo przynajmniej ich uczulić na wyżej wymienione aspekty, by efekty konsekwentnego stosowania się do zasad oszczędzania prądu w firmie już po krótkim czasie przyniosły wymierne efekty w postaci niższych rachunków za prąd.

Źródła obrazków: pinedaleprop.com, www.crebnow.com, www.polycab.com