Parę słów o technologii 5G

Technologia 5G to pojęcie, które staje się coraz powszechniej używane. Co to właściwie oznacza, na czym polega, gdzie i kiedy znajdzie swoje zastosowanie? Dzisiaj postaramy się nieco przybliżyć to zagadnienie.

Co to jest 5G?

O pojęciu tym zrobiło się głośno głównie za sprawą przekazów reklamowych. Czas przyjrzeć się nieco bliżej temu pojęciu. Co ono oznacza? Według dostępnych definicji 5G to nowoczesna technologia mobilna piątej generacji. W praktyce oznacza to niezwykłą prędkość przesyłania danych (20 Gb/s przy pobieraniu oraz 10 Gb/s przy wysyłaniu), błyskawiczną łączność między użytkownikami oraz niczym nie zakłóconą współpracę pomiędzy różnymi urządzeniami (do miliona na 1 km 2 jednocześnie !) .

Gdzie znajdzie zastosowanie technologia 5G?

Oczywiście, jako pierwsza na liście dziedzin, w których będzie wykorzystywane 5G znajduje się szeroko pojmowana rozrywka. Jednakże jej twórcom zależy na bardziej globalnym zastosowaniu. Dlatego też planuje się jej użycie w takich dziedzinach, jak:

  • telemedycyna – operacje przeprowadzane zdalnie, monitorowanie stanu zdrowia pacjentów czy zlecanie im zabiegów również bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim;
  • nowoczesne rolnictwo – natychmiastowy dostęp do najważniejszych danych dotyczących najlepszych warunków pod uprawy, ale również możliwość nadzorowania sytuacji na polach uprawnych za pomocą dronów (operator może znajdować się setki kilometrów od swojej ziemi);
  • zdalna kontrola pojazdów oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

Aby ta technologia miała szansę zaistnieć z całym swoim potencjałem, potrzebne są jednak: czas i spore pieniądze. Póki co jej możliwości docenią użytkownicy bezprzewodowego internetu na smartfonach oraz w zaciszach domowych.

*źródło: Logo maj/2019; wikipedia