Przełom w polskiej medycynie – komórki macierzyste w żelu

Polscy naukowcy z wrocławskiego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej dokonali przełomowego odkrycia, które może przynieść ulgę pacjentom z trudno gojącymi się ranami.

Na czym polega odkrycie?

Zespół specjalistów wykazał, że komórki macierzyste posiadają zdolności przyspieszania regeneracji powstałych ran. Wniosek wysnuto na podstawie eksperymentu polegającego na obstrzyknięciu trudno gojących się ran komórkami macierzystymi pozyskanymi z tkanki tłuszczowej pacjentów. Naukowcy podejrzewają, że mają na to wpływ substancje lecznicze wydzielane przez komórki macierzyste o właściwościach gojących. Są to m.in. białka czyli cytokiny i czynniki wzrostu.

Komórki macierzyste stanowią wsparcie dla różnych dziedzin medycyny od dłuższego już czasu. Teraz odkryto ich kolejne właściwości.

Opatrunek w żelu

Klasyczna terapia komórkami macierzystymi w przypadku leczenia trudno gojących się ran miałaby jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze – proces pozyskania materiału to wysokie koszta. Po drugie – procedura charakteryzuje się sporą inwazyjnością. I po trzecie – pacjenci z cukrzycą, osoby starsze oraz mocno schorowane nie mogłyby poddawać się temu zabiegowi bez szkody dla ich stanu zdrowia. W związku z tym naukowcy wpadli na pomysł przeniesienia substancji pozyskanych z komórek macierzystych na hydrożelowy opatrunek. Niezbędny materiał do wyizolowania potrzebnych substancji pozyskiwany byłby od zdrowych dawców oraz hodowany w laboratorium. Hydrożel dodatkowo zapewniłby konieczne nawilżenie oraz zapobiegałby zabrudzeniu ran i co najważniejsze – byłby ogólnodostępny i uniwersalny.

Środki na powstanie opatrunku zostaną pozyskane z grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

*źródło: Poradnik Zdrowie 11/2017
grafika: pixabay.com