Jaką rasę psa wybrać?

Decyzja o wzięciu psa to poważny krok – powinien być dokładnie przemyślany. Warto nie tylko rozważyć, czy starczy ci czasu na zajmowaniem się zwierzęciem oraz czy będziesz miał odpowiednie fundusze na dbanie o niego jak najlepiej się da, ale też dobrze zastanowić się, jaką rasę wybrać. Każda rasa ma innych charakter, tym samym niektóre psy nadadzą się idealnie dla osób lubiących sport, inne odnajdą się w domach z dziećmi lub spełnią się jako psy obronne.

Rasy psów świetne dla osób zapracowanych

To, że dużo pracujesz i często nie ma cię w domu, nie oznacza, że musisz zrezygnować z posiadania psa. Niektóre rasy psów nie wymagają częstego kontaktu z człowiekiem i są na tyle niezależne, że dobrze dają sobie radę spędzając nawet 8 czy 10 godzin dziennie samotnie. Należą do nich: owczarek kaukaski, owczarek środkowoazjatycki i podhalańczyk. Oczywiście nie znaczy to, że psy tych ras w ogóle nie lubią być głaskane czy spędzać czasu z właścicielem. Nie wymagają jednak aż takiej atencji jak inne rasy. Można zostawić je na posesji i udać się do pracy, a zwierzaki znajdą sobie zajęcie.

Rasy psów nadające się do obrony

Jeśli szukasz psa, który ochroni dom i posesję, skutecznie odstraszając intruzów, to spróbuj postawić na dobermana, owczarka niemieckiego, sznaucera, rottweilera lub czarnego teriera rosyjskiego. Te rasy cechuje naturalny instynkt ochronny i uwielbiają pilnować terenu. Miej na uwadze, że rasy wybitnie obronne mogą odstraszać także gości czy wydawać się groźne dla przyjaciół lub członków rodziny.

Rasy psów dla lubiących sport

W przypadku, gdy szukasz psa, który będzie ci towarzyszył w uprawianiu sportu, masz naprawdę ogromny wybór ras. Wiele zależy jednak do tego, jaką aktywność fizyczną lubisz. Jeśli twoją domeną są sporty zimowe husky i alaskanmalamut nadadzą się idealnie, bo uwielbiają zaprzęgi, skijoring. Przy zwyczajnym joggingu przez cały rok albo towarzyszenia podczas jazdy na rolkach i rowerze w ciepłe dni sprawdzą się rasy jak sznaucery, setery, wyżły, owczarki niemieckie, dobermany, pointery, beagle, goldenretrievery, briardy.

Rasy psów doskonałe dla rodzin z dziećmi

Psy mogą być idealnym przyjacielem dzieci, ale nie każda rasa nadaje się dla rodzin z maluchami. Niektóre rasy nie przepadają za dziećmi, inne są zbyt groźne lub o potężnej posturze i mogą nawet zrobić krzywdę dzieciom. Świetne jako partnerzy do zabaw z dziećmi są rasy berneńczyka, hovawarty, nowofundlandy, goldenretrievery i wilczarze irlandzcy.

Pamiętajcie o dobrym żywieniu psa!

Nieważne, na jaką rasę psa się zdecydujesz, pamiętaj by odpowiednio o psa dbać. Podstawą właściwej opieki nad psem jest jego żywienie – wybierz pełnowartościową suchą karmę dla psów (sprawdź: https://www.purina.pl/psy/beyond/) dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma ta dostępna jest w 3 wariantach smakowych: bogata w jagnięcinę, w kurczaka i w łososia (https://www.purina.pl/psy/beyond/karmadlapsa/simply-9-losos).

Źródła:

  • https://nolhau.pl/Jak_wybrac_psa_dla_siebie-,a,32.html
  • https://www.psy.pl/jaka-rase-psa-wybrac/