Ten robot jest niesamowity! Sam podnosi przedmioty!

Robot większości z nas kojarzy się z pewnością z maszyną, która wiele potrafi, lecz zwraca uwagę swoją nieporadnością. Ale z tym koniec, ponieważ powstał najzręczniejszy robot na świecie!

Nowoczesna technologia – coś więcej niż extra-gadżety

Nowoczesna technologia kojarzy nam się głównie z inteligentnymi gadżetami, które umilają nam czas.

Klawiatura, którą możemy zwinąć, jak rulon i nie bać się jednocześnie o jej uszkodzenie czy zalanie; niewidzialne telefony czy czytnik, którego można bezpiecznie użytkować także w wannie lub nad wodą; ultracienkie telewizory – te i wiele innych wynalazków powodują, że nie trudno o stwierdzenie, iż nowoczesna technologia zadziwia swoją kreatywnością. To właśnie dzięki niej powstaje wiele ciekawych gadżetów. Jednakże połączenie wiedzy z wyobraźnią powoduje, że zwiększa się też liczba przydatnych na co dzień – także w wielkim przemyśle – urządzeń. Jednym z nich może stać się DexNet2.0 – robot inny od wszystkich, które dotąd powstały.

Nowoczesna technologia to także sztab naukowców, którzy tworzą projekty unikalnych urządzeń usprawniających wiele procesów – w tym procesy wytwórcze.

Na czym polega jego unikalność? Otóż DexNet2.0 został wyposażony w specjalny mechanizm rozpoznawania kształtów czyli potężną bazę danych dotyczących trójwymiarowych obiektów. Dzięki temu robot potrafi samodzielnie nie tylko rozpoznać niektóre przedmioty, ale również je podnieść. Jego twórcami jest grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley. DexNet2.0 został poddany testom, które wykonał bezbłędnie w 99%. Maszyna radziła sobie nie tylko z większymi przedmiotami, ale również z tymi o niewielkich rozmiarach i nietypowych kształtach. Jego twórcy mają nadzieję, że projekt z czasem przyjmie się w przemyśle produkcyjnym, co ich zdaniem usprawniłoby działanie linii fabrycznych.