Samochodowy laser bojowy

kompaktowy laser TLWM opracowany przez General AtomicsNajnowsze i przełomowe technologie mają to do siebie, że przeważnie są supertajne i niewiele o nich wiadomo (do chwili, kiedy wojsko zacznie korzystać z nowszych, bardziej zaawansowanych), ale w przypadku dzisiejszego bohatera sprawa jest o tryle bardziej skomplikowana, że poza normalnymi klauzulami tajności dotyczą go również i te wojskowe. Skąd więc w ogóle cokolwiek wiadomo? Cóż, są przecież targi militarne, na których prezentowane jest wyposażenie dla armii – na tegorocznych targach Sea-Air-Space Exposition udało się dziennikarzom wypatrzyć małogabarytowy laser bojowy, którego moc wyjściowa jest niebywała.

Tactical Laser Weapon Module, bo tak się cały ten wynalazek nazywa, to opracowane przez General Atomics działo fotonowe, którego podstawową zaletą są niewielkie rozmiary i waga (około 2 metry sześcienne, średnia waga to 4 kg na 1 kilowat generowanej mocy), moc wyjściowa rzędu 75-300 kilowatów, samowystarczalność energetyczna (działo nie potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, bo ma swoje własne akumulatory, pozwalające oddać określoną ilość strzałów – dokładna ich liczba jest, rzecz jasna, utajniona) i możliwość zamontowania na praktycznie każdym większym od Fiata 126p pojeździe.

Jeśli nadal nie robi to szczególnego wrażenia dodam jeszcze, że w słynnych na cały świat ubiegłorocznych testach broni laserowej zastosowano lasem o mocy wyjściowej zaledwie 10 kilowatów, a i tak był on w stanie zestrzelić rakiety w odległości 1,5 kilometra. A tu mamy do dyspozycji nawet i 300 kilowatów. A skoro takie rzeczy prezentuje się bądź co bądź publicznie, to powstaje pytanie o parametry i możliwości broni laserowej, której się publicznie nie pokazuje…

źródło obrazka: spectrum.ieee.org