Samochody przyszłości – zwiększą wygodę i obniżą ryzyko wypadków!

Zapewniają o tym specjaliści i twórcy nowoczesnych inteligentnych samochodów. Jak to możliwe i co oznacza w praktyce?

Coś więcej niż zwykły środek transportu

Auta przyszłości to pojazdy, które będą potrafiły bez trudu rozpoznać potrzeby swoich właścicieli. Dzięki temu w ich wnętrzu będzie można poczuć się niemal jak w domu. Zadbają o to specjalne inteligentne systemy rozpoznające samopoczucie i emocje towarzyszące zasiadającym za kierownicą osobom.

Auta przyszłości będą wyposażone w o wiele bardziej skomputeryzowane mechanizmy wsparcia dla kierowców niż tradycyjne.

Ponadto każdy pojazd zostanie wyposażony w mechanizm kontrolny. To nic innego jak komputerowe wsparcie dla kierowców. System będzie zbierał dane na temat kondycji użytkownika, a także monitorował otoczenie i informował z wyprzedzeniem o ewentualnych zagrożeniach. Informacje będą pojawiały się na wbudowanych w szyby projektorach. Jeżeli kierowcę dopadnie zbyt duże zmęczenie, wówczas pojazd zostanie automatycznie przestawiony na tryb autonomiczny. Komputerowy asystent będzie informował też kierowcę na bieżąco o stosowanym systemie pracy. Dostosuje też wnętrze pojazdu ściśle do preferencji osoby prowadzącej. Dodatkowo auto będzie witało imiennie każdego, kto zbliży się do niego.

Twórcy nowoczesnych aut twierdzą, że dzięki wzmocnionej czujności systemów kontroli sytuacji na drodze i rozpoznawaniu kondycji psychicznej kierowcy, zmniejszy się ilość wypadków.

***

Według specjalistów i twórców – pojawienie się tego typu pojazdów na naszych ulicach, to kwestia czasu. Ważne jednak, czy zastosowane w nich mechanizmy i rozwiązania będą rzeczywiście współgrały z użytkownikami. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia tego, jaki użytek uczynią z nich kierowcy. Pamiętać należy, że nawet najbardziej precyzyjne urządzenie bywa zawodne i właśnie dlatego nie powinno zwalniać nas z samodzielnego myślenia. Zatem … szerokiej drogi i jeszcze bezpieczniejszych warunków na niej!