Sezon na chorobę, czyli jak przetrwać wiosenne infekcje?

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy rozmaitych infekcji górnych dróg oddechowych mamy na tyle dużo, że można nawet mówić o swego rodzaju epidemii. Zwłaszcza w dużych miastach problem ten jest o tyle kłopotliwy, że wielu ludzi przemieszcza się publicznymi środkami komunikacji, skutecznie rozprzestrzeniając w ten sposób drobnoustroje chorobotwórcze. Można oczywiście iść w ślady krajów azjatyckich i nosić maseczki na twarzach, ale póki co w naszej ojczyźnie jest to zachowanie raczej jednostkowe i budzące mieszane uczucia w otoczeniu.

infekcje 1Jedną z najczęstszych przypadłości związanych z infekcjami dróg oddechowych jest kaszel pod różnymi postaciami – z reguły mokry, choć nie jest to żelazna zasada. Niemniej jednak warto pamiętać, że kaszel suchy najczęściej trwa tylko kilka dni i w przypadku nieleczonej infekcji przekształca się dość szybko w dokuczliwy kaszel mokry. Rzecz jasna domowych sposobów na walkę z tego rodzaju kaszlem jest mnóstwo, jednak warto mieć na uwadze, że środki farmakologiczne zwykle będą skuteczniejszym rozwiązaniem. Co zatem zastosować na mokry kaszel, aby się go szybko pozbyć?

Od wielu lat na rynku funkcjonuje wydawany bez recepty syrop o nazwie Flegamina, który jeszcze do niedawna był dostępny wyłącznie w swej klasycznej postaci, czyli w postaci syropu o smaku miętowym. Ponieważ jednak nie każdemu taka wersja syropu smakowała, obecnie sprzedawana jest ona także jako syrop truskawkowy oraz malinowy, można też w aptekach znaleźć Flegaminę w tabletkach. Ta ostatnia opcja jest szczególnie ciekawa, ponieważ tabletki Flegaminy nie zawierają alkoholu (w syropie jest on obecny), dzięki czemu mogą one być bezpiecznie stosowane już od 3 roku życia.

infekcje 2Oczywiście zawsze należy przeczytać ulotkę informacyjną i skorzystać z porady lekarskiej, a także pamiętać, że długotrwale utrzymujący się kaszel (już kilka tygodni powinno być wyraźnym sygnałem alarmowym) to zwykle objaw dolegliwości zdecydowanie poważniejszej niż wiosenne przeziębienie…

źródła grafik: wallsbase.net, www.livestrong.com, www.wsj.com