Soczewki kontaktowe – czy warto się na nie decydować?

Trudno je zgubić czy potłuc. Nie zaparują pod wpływem temperatury. Są lekkie i niekiedy dużo tańsze niż okulary. Za to właśnie użytkownicy kochają soczewki kontaktowe najbardziej. Jakie jeszcze zalety można im przypisać? Skąd w ogóle wzięły się szkła kontaktowe i czy to rozwiązanie absolutnie dla każdego?

Historia soczewek kontaktowych

Za pomysłodawcę soczewek kontaktowych uznawany jest Leonardo da Vinci, chociaż jego projekt nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Soczewki kontaktowe to cieniutkie nakładki, które umieszcza się bezpośrednio na oku. Nie zniekształcają one obrazu, ani go nie fałszują. Działają identycznie, jak okulary, jednak są od nich o wiele bardziej praktyczne. Korzystają z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sprawdzają się w każdej sytuacji, a przeciwwskazań co do ich noszenia jest niewiele. Komu zawdzięczamy pojawienie się tak genialnego wynalazku? W teorii za głównego pomysłodawcę soczewek uznawany jest Leonardo da Vinci. Jednak jego projekt nie ujrzał światła dziennego. Ujrzały go za to późniejsze pomysły. Najpierw był Kartezjusz, który obmyślił soczewki pokrywające rogówkę. W 1801 roku pojawił się pierwszy model soczewki w kształcie szklanej rurki wypełnionej wodą, którą przykładano bezpośrednio do oka. Soczewki, które wyglądem przypominają te, których używamy współcześnie powstały jednak dopiero w 1887 roku. Pierwsze soczewki kontaktowe wykonane były ze szkła, co było dość niekomfortowe w użytkowaniu. Rok 1971 przynosi kolejne odkrycie. Jest nim soczewka z hydrożelu. W 1999 powstały z kolei soczewki kontaktowe z mieszanki silikonu i hydrożelu, dzięki czemu stały się one bardziej przyjazne dla naszego oka. Z kolei od 2008 roku mamy do czynienia z soczewkami przeznaczonych również dla osób z różnego rodzaju wadami wzroku.

Soczewki kontaktowe – zalety

Soczewki kontaktowe pozwalają poczuć się pewniej i pozbyć kompleksów wywołanych koniecznością noszenia okularów.

Jakie są najważniejsze zalety szkieł kontaktowych? Przede wszystkim zapewniają ogromną wygodę. Nie musimy się o nie martwić, gdy uprawiamy sport czy szalejemy na imprezie. Po drugie są dyskretne. Okulary natychmiast informują otoczenie, że mamy wadę wzroku, co nie zawsze jest pozytywnie odbierane. Bywa to powodem do kompleksów. Soczewek nie widać, więc nikt nie wie, że słabiej widzimy. Noszenie soczewek często wpływa dodatnio na naszą samoocenę. Dotyczy to głównie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, gdzie wygląd – niestety – wciąż stanowi jeden z priorytetów. Soczewki pozwalają czuć się o wiele pewniej w gronie rówieśników. Soczewki pozwalają również zachować atrakcyjny wygląd. Okulary często zakrywają starannie wykonany makijaż oczu, a niekiedy nawet go w pewien sposób ograniczają. Przy soczewkach nie mamy tego problemu. Warto przy tym podkreślić, że nawet w przypadku soczewek korekcyjnych, możemy wybierać między klasycznymi a kolorowymi, co może jeszcze korzystniej wpłynąć na nasz wygląd.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

O tym, czy możemy nosić soczewki kontaktowe decyduje ostatecznie lekarz okulista.

Niestety nie jest to jedynie kwestia naszego widzimisię. O tym, czy możemy nosić szkła kontaktowe decyduje okulista. Wykonuje on szereg niezbędnych badań oraz testów. To na ich podstawie podejmuje ostateczną decyzję. Niestety nie zawsze nasze oczy są w stanie zaakceptować soczewki kontaktowe i jesteśmy skazani na okulary do końca życia. Nie próbujmy na siłę ich zakładania czy wbrew zaleceniom lekarza, bo może na tym ucierpieć nasz wzrok. Istnieje też szereg przeciwwskazań do noszenia soczewek. Najczęściej wymieniane wśród nich to:

  • suchość gałki ocznej;
  • alergie na składniki płynów do soczewek, a niekiedy nawet na materiał, z jakiego zostały wykonane soczewki;
  • infekcje oczu (stany zapalne czy inne schorzenia) – choć w tym wypadku mowa jest o czasowej przerwie w ich noszeniu.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Aby soczewki kontaktowe spełniały swoje przeznaczenie, a ich właściciele mogli cieszyć się oferowaną przez nie wygodą, muszą przestrzegać pewnych ważnych zasad. Po pierwsze – stosować je zgodnie z zaleceniami. Jeśli są to soczewki jednodniowe – nie wolno ich stosować ponownie następnego dnia. Miesięczne – mimo ich długiej przydatności – zdejmujemy na noc. Po drugie – szkła kontaktowe należy codziennie oczyszczać przy pomocy specjalnego płynu. Każdorazowo, czyli przy zakładaniu i zdejmowaniu, musimy dokładnie umyć ręce. Codziennie używamy też nowej porcji płynu do czyszczenia soczewek. Po trzecie – należy pamiętać, że przy robieniu makijażu najpierw nakładamy soczewki. Przy jego zmywaniu zaczynamy od zdjęcia soczewek. Jeżeli używamy kropli nawilżających – bo na przykład pracujemy wiele godzin przed komputerem lub w dusznych pomieszczeniach – pamiętajmy, by poprosić o takie, które są dedykowane osobom noszącym soczewki. Dlaczego to takie ważne? Zwykłe krople czy inne preparaty mogą je zwyczajnie uszkodzić.

Reasumując – jeśli tylko nasz okulista nie widzi przeciwwskazań do noszenia soczewek nie powinniśmy się długo zastawiać, tylko po nie sięgnąć. Na początek zacznijmy od jednodniowych. W ten sposób oko szybciej przywyknie, a my nauczymy się dbać o nasze soczewki. Możemy również zainteresować się dostępnymi promocjami na soczewki kontaktowe. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać zbyt wielu pieniędzy, aby przekonać się czy to rzeczywiści jest rozwiązanie dla nas.