Sposób na nieśmiertelność

Mówi się, że w życiu pewne są tylko podatki i śmierć, ale okazuje się, że przynajmniej niektórzy ludzie na świecie mają odmienne zdanie na temat drugiej części tego słynnego powiedzonka. Jedną z takich osób, które otwarcie kwestionują konieczność umierania, jest Josh Bocanegra – szef i założyciel firmy Humai, której zadaniem jest opracowanie sposobu na przywrócenie człowieka do życia po jego śmierci. A przynajmniej tak to w teorii ma wyglądać.

humai 1Humai podchodzi do sprawy całkiem ambitnie, bo nieśmiertelność ma zostać osiągnięta dzięki najnowocześniejszym dostępnym ludzkości technologiom, przy czym warto zauważyć, że spora część tych technologii nie została jeszcze opracowana. Pomińmy jednak tymczasem ten szczegół i spójrzmy, jak miałaby wyglądać w praktyce nieśmiertelność według Bocanegry.

humaiZasadniczym założeniem projektu jest przetransferowanie świadomości człowieka do komputera, co według szefa Humai jest całkowicie realnym przedsięwzięciem. Okazuje się jednak, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, bo docelowo mózg osoby zmarłej (odpowiednio zabezpieczony przed rozkładem, rzecz jasna) miałby zostać przeniesiony do sztucznego ciała, a za utrzymanie funkcji życiowych mózgu miałyby być odpowiedzialne nanoboty, które tworzyłyby nowe komórki (wydajniejsze od naturalnych) i naprawiały stare.

Jak dla mnie jest tylko jedna rzecz, której Bocanegra nie bierze pod uwagę, a mianowicie kwestia uwarunkowań kulturowych i religijnych. Nieśmiertelność (bo to właśnie proponuje założyciel Humai) nie zostanie dobrze przyjęta, zwłaszcza w środowiskach silnie religijnych. Poza tym wprowadzenie tego wynalazku „do obiegu” spowodowałoby dramatyczne i daleko idące zmiany nie tylko na poziomie społeczeństw, ale także państw. Nie wiem, czy współczesny świat jest już na taką rewolucję gotowy, mam więc nadzieję, że się Bocanegrze nie uda…

źródła obrazków: www.disclose.tv, metro.co.uk, www.conowego.pl