Świat bez szkodliwego plastiku? Dzięki recyklingowi to możliwe!

Trwają właśnie prace nad stworzeniem plastiku, który będzie w 100% podlegał recyklingowi. W efekcie ma dojść do sytuacji, w której będzie to dotyczyło wszystkich opakowań plastikowych.

Dlaczego plastik jest taki zły?

Uwielbiamy plastikowe opakowania. Są wygodniejsze niż szklane, a ich wymyślne formy same zachęcają do sięgnięcia po dany produkt. Niestety tworzywa sztuczne okazują się być niezwykle szkodliwe, a ze względu na swoją wszechobecność dotyczy to nie tylko nas ludzi, ale również środowiska, w którym żyjemy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że mikrodrobiny plastikowe – niewidoczne gołym okiem – potrafią dostać się do płuc a nawet układu pokarmowego. Są też obecne w powietrzu czy wodzie.

Recyklingowy ratunek

Ze względu o dbałość o środowisko naturalne UE złożyła nową deklarację. Według niej za 12 lat wszystkie opakowania plastikowe będą tak wykonane, aby można je było poddać recyklingowi. UE widzi w tym sposób na ograniczenie szkodliwego wpływu tworzyw sztucznych obecnych właściwie już w każdej branży przemysłowej na ludzkie zdrowie, jak i na środowisko naturalne.

Co możemy sami zrobić w kwestii ograniczenia produkcji odpadów z tworzyw sztucznych?

Zamieniając plastik na szkło – zyskujemy na zdrowiu, ale i przyczyniamy się do ochrony środowiska i zmniejszenia ilości nieprzydatnych odpadów z tworzyw sztucznych.

Chociaż nasze działania są mocno ograniczone w tym zakresie, nie oznacza to, że mamy zostać całkowicie bierni. Przede wszystkim powinniśmy przestrzegać zasad segregacji śmieci. Po drugie – w miarę możliwości częściej wybierać opakowania szklane lub papierowe (tekturowe), które są też o wiele zdrowsze dla nas. Po trzecie – jeśli to możliwe, zamiast kilku małych opakowań, kupić jedno większe. I rzecz najwyższej rangi – nie pozostawiajmy pustych opakowań po sobie, tylko wyrzućmy je do śmietnika.

Pamiętajmy, że nie tylko przemysł, ale również my sami, jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Zróbmy więc wszystko, co w naszej mocy, aby żyło nam się lepiej, bo zniszczenie natury może mieć też dramatyczny wpływ na nas samych.

*zdjęcie główne: Photo by mali maeder from Pexels https://www.pexels.com/photo/assorted-plastic-bottles-802221/

*zdjęcie w tekście: Photo by Artem Beliaikin from Pexels https://www.pexels.com/photo/clear-glass-pepper-shaker-452741/

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *